Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Osman Gazi ve Rabia Bala Hatun evlendi mi? Osman Beyin eşi kim?

Ekranların reyting rekortmeni Kuruluş Osman dizisiyle Osman Bey'in eşinin hayatı daha çok araştırılmaya başlandı. Osman Bey'in kaç eşi olduğu, ne zaman evlendiği ve eşlerinin hayatı da sık sık arama motorlarında sorgulanıyor. Peki, Osman Gazi ve Rabia Bala Hatun evlendi mi? Osman Beyin eşi kimdir? İşte detaylar...

Osman Gazi ve Rabia Bala Hatun evlendi mi? Osman Beyin eşi kim?

Diriliş Ertuğrul’un devamı ve ‘Diriliş Osman’ adıyla da anılan Kuruluş Osman‘ın heyecanla beklenen 7. bölümü bu akşam izleyici ile buluştu. Dizide en dikkat çeken konulardan biri de, Osman Gazi’nin ne zaman evlendiği ve Osman Gazi ve Rabia Bala Hatun evlendi mi? konusu. Osmanlı Hanedanı’nın kurucusu Osman Bey, eşleri ve evlilikleri açısından da oldukça merak ediliyor. Biz de konuyu araştıran okurlarımız için birtakım bilgileri haberimizde derledik. İşteOsman Gazi ve Rabia Bala Hatun evlendi mi? Osman Beyin eşi kimdir? sorularının yanıtı.

Kuruluş Osman 7. bölümü ile ekrana geldi. Dizi de Selcan Hatun, Rabi Bala Hatun Osman Bey’e istedi ama Şeyh Edebalı kızını Osman Bey’e vermedi.

Osman Gazi ne zaman evlendi? Osman Bey’in eşi Rabia Bala Hatun kimdir?

Osmanlı Hanedanı kurucusu ve beyliğin ilk hükümdarı olan Osman Gazi, 1280-1323 yıllarında Malhun Hatun ile, 1289-1324 yıllarında da Rabia Bala Hatun ile evli kalmıştır. 1250’de Bilecik’in Söğüt ilçesinde dünyaya gelen Osman Gazi, 1 Ağustos 1326 tarihinde Bursa’da vefat etmiştir.

Osman Gazi ne zaman evlendi Osman Bey'in eşi Rabia Bala Hatun kimdir

Rabia Bala Hatun kimdir?

Osman Bey’in 1289’da evlendiği Rabia Bala Hatun, Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarında yaşamış bir İslam alimi olan Şeyh Edebali’nin kerimesi ve Şehzade Alaadin’in de annesidir. 1324 yılında vefat eden Rabia Bala Hatun’un kabri, Bilecik’te medfün babası Şeyh Edebali’nin türbesi yakınında, validesiyle yan yana bulunmaktadır.

Rabia Bala Hatun, Osman Bey ile evlendiği 1289 yılından vefatına dek 35 yıl evli kalmıştır.

Osman Gazi ne zaman evlendi Osman Bey'in eşi Rabia Bala Hatun kimdir özge törer

Kuruluş Osman‘da Rabia Bala Hatun karakterini oynayan Özge Törer.

Kuruluş Osman’da Rabia Bala Hatun’u kim oynuyor?

Ekranların reyting rekortmeni Kuruluş Osman dizisinde Rabia Bala Hatun karakterinde, yetenekli oyuncu Özge Törer rol almaktadır.

Başarılı oyuncu Özge Törer, henüz Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Sahne Sanatları bölümü üçüncü sınıfında eğitim görmektedir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri