Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Osmanlı sultan kayığı’na yurt dışından talep

'Osmanlı sultan kayığı'na yurt dışından talep

İç mimar Harun Şahin’in, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kurduğu atölyede ürettiği Osmanlı padişahlarının İstanbul’da deniz ulaşımını sağlayan “sultan kayıkları”, yurt dışından da ilgi çekti.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunu Şahin’in 2 yıl önce kurduğu atölyede ürettiği kayıklar özellikle turizm bölgelerinden yoğun talep alıyor.

Geleneksel ihtişamını koruyan sultan kayıklarının elektrikli ve dizel motor seçenekleriyle üretildiği atölyede, Dubai’den alınan siparişin heyecanı yaşanıyor.

İş adamı Harun Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Venedik seyahatinde, vebadan ölen Cenevizlilerin adaya bırakılması için kullanılan Venedik gondollarının dünya turizme nasıl kazandırıldığını gözlemlediğini, bu seyahatten sonra Osmanlı sultan kayıklarının canlanması, ekonomiye kazandırılması, kullanımının yaygınlaştırılması için çalışma yapmaya karar verdiğini söyledi.

Yıllarca öğrenci yurdu ve otel işlettiğini anlatan Şahin, bu süreçteki birikimleri sayesinde Osmanlı saltanat kayıkları üretimine yönelik şirket kurduğunu ifade etti.

Şahin, atölyesinde şu ana kadar 20’ye yakın sultan kayığı üretildiğini, bunlardan 2’sinin İstanbul’da boğazda çalıştığını anlattı.

“Sultan kayıkları, Dubai yolcusu olacak”

Dubai’den de sipariş aldıklarını söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

“Türkiye pazarına sattığımız Osmanlı sultan kayıkları Dubai yolcusu olacak. Dubai’den bir turizm şirketi bununla ilgili bir talepte bulundu. Sözleşme imzalayacağız. Dubai için de üretime başlamayı planlıyoruz. Osmanlı sultan kayıklarını önce Türkiye’de, sonra tüm dünyada yaygınlaştırmak için gücümüz yettiğince, enerjimiz yettiğince bu iş için mücadele edeceğiz. Geçmişimize, ecdadımıza yapabileceğim en büyük teşekkürün bu olduğunu düşünüyorum.”

Etiketler