Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Osmanlı’nın “çevre duyarlılığı” uluslararası alanda tanıtıldı

Osmanlı'nın

Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı kapsamında 195 ülkeden gelen katılımcıya, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinden bugüne taşınan vakıflar medeniyetinin, çağlar öncesinden tespit ettiği çevre sorunları ve çözümleri hakkında bilgi verildi

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan konferansa katılmaları için teklif geldiğini, uluslararası bir toplantı olduğu için teklifi makul karşılayarak, kabul ettiklerini belirtti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Başbakanlığa bağlı olduğunu anımsatan Ersoy, Başbakanlığa bağlı bir kurum olarak hem ev sahipliği yapmaya hem de katkı sunmaya çalıştıklarını anlattı.

Genel Müdürlüğün çalışmalarını, konferans kapsamında uluslararası arenada duyurmak istediklerini aktaran Ersoy, “Çölleşmeyle Mücadele Türk İşbirliği ve Yardım Modeli” oturumunda Selçuklu ve Osmanlı devletlerinden bugüne taşınan vakıflar medeniyetinin, çağlar öncesinden çölleşme gibi çevre sorunlarını tespit ettiğinin, bu soruna ilişkin çözümler üreten mekanizmalar oluşturmasının ve bu mekanizmaların günümüze abidevi eserler bırakmasının örneklerle anlatıldığını söyledi.

– Çölleşmeye karşı çalışan vakıflar da var

Osmanlı’dan kalan 52 bin vakfa ev sahipliği ve yöneticilik yaptıklarını, bu kurumların kendilerine emanet edildiğini vurgulayan Ersoy, “Ayrıca bunun dışında 4 bin 978 civarında yeni vakfımız var. Bu yeni vakıflar içerisindeçölleşmeyle ve çevreye duyarlılıkla ilgili yeni vakıflarımız da var, bunları da temsil edelim dedik. 52 bin vakfın içinde hem çölleşmeye karşı hem de insanların tabiata olan duyarlılığını arttırmak ile ilgili çeşitli vakıflar var. Bu vakıfları arkadaşlarımız, konferans kapsamında anlattı” diye konuştu. 

Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğünün olaylara “Tabiatı erozyondan korumak adına ne yapabiliriz?” düşüncesiyle yaklaştığını ifade ederek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Genel Müdürlük tarafından iki vakıf üniversitesi kurulduğunu anımsatan Ersoy, bunlardan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin tamamen çevre duyarlılığına bağlı olarak kurulan bir üniversite olduğunu ve çevreyle ilgili her türlü alanın üniversitede yer aldığını kaydetti.

Ersoy, “Yaptığımız sunumda Osmanlı’dan günümüze Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün yaptığı hizmetleri gündeme getirdik. Uluslararası alanda, Afrika’dan, Amerika’dan, İngiltere’den ve pek çok ülkeden gelen misafirlerimize Osmanlı’nın çevreye olan duyarlılığını aktarmak istedik” diye konuştu.

Etiketler