Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Padişah emriyle 19 günde yapıldı 171 yıldır ayakta

Padişah emriyle 19 günde yapıldı 171 yıldır ayakta

Osmanlı padişahı Abdülmecid’in emriyle binlerce işçi tarafından 19 günde inşa edilen Hünkar Köşkü, 171 yıldır heybetiyle göz kamaştırıyor.

Uludağ’ın eteklerinde, kente hakim bir noktada bulunan, uzun yıllar “av köşkü” olarak hizmet verdikten sonra Bursa ziyaretlerinde Atatürk’ü de ağırlayan tarihi yapı, 2003 yılından bu yana müze olarak kullanılıyor. Hünkar Köşkü Müze Sorumlusu sanat tarihçisi Zehra Anbartepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzedeki eşyaların hepsinin orijinal olduğunu, bunların İstanbul Dolmabahçe Sarayı Restorasyon Atölyelerinde aslına uygun şekilde 1995-2003 yıllarında bakımdan geçirildiğini hatırlattı. 

Anbartepe, “Hünkar Köşkü’nün en ilginç özelliği 19 günde yapılmış olmasıdır. Padişah emri söz konusu olduğu için binlerce kişi çalışmış ve bu kadar kısa sürede süslemeler de dahil olmak üzere tamamlanmış” dedi. Köşkte Padişah Abdülmecid’in 29 Temmuz-2 Haziran 1844 tarihlerinde sadece 3 gün kaldığını belirten Anbartepe, “Daha sonra Padişah Abdülaziz 18 Nisan 1862 tarihinde Bursa’ya dinlenmek amacıyla gelmiş ve bir gün kalmış. Padişah 5. Mehmet Reşat da 16 Ağustos 1909 tarihinde gelmiş ve o da bir gün kalmış” diye konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!