Son Dakika

Payitaht Abdülhamid: Hamidimiz salavat getirmedi

Payitaht Abdülhamid'te duygulandıran 'hamidimiz' sahnesi: “Hamidimiz dün gece bana salavat getirmedi ve sana borcunu ödemesi için ona git.”
Payitaht Abdülhamid: Hamidimiz salavat getirmedi

Cuma namazı sonrasında huzurda en sadık paşası Tahsin Paşa ile halkın arzuhalini dinleyen Sultan Abdülhamid Han, bir şikâyetin okumadan atlanması üzerine Paşa’yı durdurdu. Tahsin Paşa’nın yüz ekşitmesi sonrası Sultan Abdülhamid özellikle o notu okumasını istedi.

"Bana borcunuz var hünkarım"

Veysel Efendi adında bir meczubun Sultan’ın kendisine borcu olduğunu okuyan Tahsin Paşa’ya Abdülhamid, söz konusu kişiyi huzura kabul etmesini söyledi. Bunun üzerine Veysel Efendi Hünkar’ın karşısına çıktı. Müsaade alan Veysel Efendi, Sultan Abdülhamid Han’ın kendisine bir borcu olduğunu söyledi.

Borcu olduğunu dile getiren Veysel Efendi dün gece gördüğü rüyayı anlattı. Rüyasında Peygamber Efendimiz’i (sav) gördüğünü anlatarak, Sultan’ın kendisine borcu olduğunu da belirttiğini dile getirdi.

Rüyanın ciddiyetini kavrayan Sultan Abdülhamid ile Tahsin Paşa duygulandı. Veysel Efendi ise Peygamber Efendimiz’in (sav) Sultan’ın dün gece kendisine salâvat getirmediğini bu sebepten ötürü Veysel Efendi’ye borçlu olduğunu söyledi. Bu yüzden Veysel Efendi’nin Sultan’ın huzuruna borçlu olduğunu belirterek çıkması gerektiğini söylemişti.

Her hamidimiz telaffuzunda...

Rüyada Peygamber Efendimiz’in (sav) “Hamidimiz dün gece bana salavat getirmedi ve sana borcunu ödemesi için ona git” sözlerini dile getiren Veysel Efendi’yi Sultan Abdülhamid, her “hamidimiz” telaffuzunda bulunduğunda durdurarak ona borcunu maddi olarak ödedi.

"Saltanatımı verebilirdim"

Tahsin Paşa araya girerek Veysel Efendi’yi para almaktan durdurması sonrasında Sultan Abdülhamid, istemeye devam etseydi tüm malını mülkünü hatta saltanatını dahi verebileceğini belirtti. Sultan daha sonra gece yaptığı işe daldığını dile getirerek salâvat getirmeyi unuttuğunu belirtti.

Söz konusu hamidimiz sahnesi Payitaht Abdülhamid dizisi severlerinin tüylerini diken diken ederken gözyaşları sel oldu.

İşte Payitaht Abdülhamid hamidimiz sahnesinin yaşandığı kesit:

Yorumlar

Mustafa Uysal Lütfen bu olayın hangi kaynaktan alındığını bildirir misiniz?

utku polatcan Nekadar cok duygulandim keske boule devlet buyuklerimizi basimizdan eksik etme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.