Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Peygamberler şehrinde bayram yoğunluğu

Peygamberler şehrinde bayram yoğunluğu

Tarihi ve kültürel yapısıyla en nadide şehirlerimizden olan Şanlıurfa’nın turistik mekanlarında Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve “Peygamberler Şehri” olarak da nitelendirilen Güneydoğu’nun önemli kültür ve tarih kenti Şanlıurfa, Kurban Bayramı’nda da ziyaretçilerini tüm misafirperverliğiyle ağırlamaya devam ediyor.

Kent merkezinde bulunan yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Hazreti İbrahim’in doğduğu rivayet edilen tarihi Balıklıgöl yerleşkesi, kısa süre önce UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Göbeklitepe ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Halfeti ilçesinde yoğunluğu yaşanıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Kurban Bayramı dolayısıyla kentte ziyaretçi yoğunluğu yaşandığını belirtti.

Yüz günlük eylem planında turizm hedefleri arasında Şanlıurfa’nın da bulunduğunu hatırlatan Çiftçi, “Bu yıl turist hedefimiz 1 milyon demiştik. Şu anda bunu yakaladığımıza inanıyorum. İnşallah önümüzdeki yıl hedefimiz artık 2 milyon diyeceğiz. Bunun yanında Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Harran geçici listede, bunların büyük etkisi var. Harran’ın da listeye alınması konusunda büyük çabalarımız var. Harran’da daimi liste alınmasıyla Şanlıurfa’nın önünü kimse alamaz inşallah. Artık hedefimiz 2 milyon turist diyebiliriz.” diye konuştu.

Şanlıurfa’nın kültür ve turizm alanında çok önemli bir kent olduğunu aktaran Çiftçi, şöyle devam etti:

“Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şehrimize vermiş olduğu değer ve önemden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kurban Bayramı’nda Şanlıurfa tamamen turizm akınına uğramış durumda. Bu bizi mutlu ediyor. Yüzde yüz üzerinde bir kapasitede Şanlıurfa bunu değerlendiriyor. Kentimizde çok sayıda yerli ve yabacı misafirimiz geliyor bu bizi çok mutlu ediyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde ziyaretçilerimiz ağırlamaktan mutluyuz. Şanlıurfa huzur şehri, gerçekten görülmesi gereken bir şehir. İnsanlarda bu çekim merkezine geliyor. Bu da bizi memnun ediyor.”

Şanlıurfa Müze Araştırmacısı Fuat Türker de bayram dolaysıyla kentin birçok tarihi alanında yoğunluk yaşandığını belirterek, “Özellikle ziyaretçilere Göbeklitepe’yi çok merak ediyor. Bayramda günlük ortalama 500-600 ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Miras Listesine alınmasının bu konuda büyük etkisi var. Yurt dışında ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçi burayı görmek için geliyor. Bu sayı daha da artıyor. Bizleri mutlu ediyor.” diye konuştu.

Göbeklitepe’yi ziyaret eden Sibel Köy ise Göbeklitepe’yi görmek için ailesiyle İskenderun’dan geldiklerini anlatarak, “Gerçekten gelip görmesi gereken bir yer burası. Bunun yanında hazırlanan animasyonu da çok beğendik. Gerçeğini daha da güzel.” değerlendirmesinde bulundu.

Melahat Köylü de İzmir’den geldiğini, Göbekliktepe’yi çok beğendiğini ifade etti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri