Son Dakika

Porto Rikolu gitar virtüözü: Türkiye halkıyla zengin bir ülke

Feliciano, "Bugüne kadar her gelişimde Türkiye'den büyük keyif aldım. Türkiye şu an ekonomisiyle ilgili bazı problemler yaşıyor. Umarım günün birinde bunları aşacaktır çünkü Türkiye halkıyla zengin bir ülke. " dedi.
Porto Rikolu gitar virtüözü: Türkiye halkıyla zengin bir ülke AA/ Sezgin Pancar

Mersin'de bu sene ikincisi gerçekleşen Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali'nde Porto Rikolu görme engelli şarkıcı, gitar virtüözü ve besteci Jose Feliciano ile down sendromlu bağlama sanatçısı Çağatay Aras konser verdi.

Konser öncesinde Porto Rikolu Jose Feliciano, 2. Uluslararası Mersin Engelsiz Sanat Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen toplantıda, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Türkiye halkıyla zengin bir ülke,

Festivale gelmekten duyduğu memnuniyetini ifade eden Feliciano, konser vereceği için de heyecanlı olduğunu sözlerine ekledi.

Feliciano, kendini festivale katılanlardan biraz farklı gördüğünü, kendini engelli biri olarak görmediğini, asıl engelin toplumun görme biçimiyle alakalı olduğunu, engellilerin de diğer insanlar gibi duygulara ve tutkulara sahip olduğunu söyledi.

Festivale katılmasında, Türkiye'de verdiği konserlerin etkisinin olup olmadığını sorusu üzerine Feliciano, "Evet, kısmen etkili oldu. Bugüne kadar her gelişimde Türkiye'den büyük keyif aldım. Türkiye şu an ekonomisiyle ilgili bazı problemler yaşıyor. Umarım günün birinde bunları aşacaktır çünkü Türkiye halkıyla zengin bir ülke. Asıl zenginliği halkı olan bir ülke. Türk halkı son derece üretken bir halk." dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, festivalin açılışında ilk olarak Çağatay Aras sahneye çıktı.

Türkiye halkıyla zengin bir ülke,

Aynı zamanda eğitmeni olan ağabeyi ile Türk halk müziğinin sevilen parçalarını seslendiren down sendromlu sanatçı, etkili müzik yeteneğinin yanı sıra sıcak tavırlarıyla da geceye damgasını vurdu.

İzleyicilerin uzun süre alkışladığı Aras, konserinin sonunda Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz'ün kendisine sunduğu çiçeği, seyircilere armağan etti.

Konserin ikinci bölümünde de sahneye dünyanın yaşayan en önemli sanatçılarında Porto Rikolu 73 yaşındaki Jose Feliciano çıktı.

"Türkiye, seni seviyorum" diyerek gitarını eline alan Porto Rikolu görme engelli sanatçı, İspanyolca ve İngilizce albümlerinden unutulmaz şarkılarını seslendirdi.

Sanatseverler, 9 Grammy ödülü sahibi ünlü sanatçının parçalarına eşlik ederken, cep telefonlarının kameralarıyla o anları kaydetti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konserden sonra sanatçıya plaket ve çiçek takdim etti.

Türkiye halkıyla zengin bir ülke,

Kocamaz, etkinlikte yaptığı konuşmasında, festivalin bu sene Aşık Veysel anısına "Karanlıktan aydınlığa" mottosu ile tertiplendiğine işaret ederek ünlü ozanın mısralarını okudu.

Engelli vatandaşlarımızın dezavantajlarını kapatabilmek ve eşit koşullarda yaşamanın imkanlarını sunmak istediklerinin altını çizen Kocamaz, hayatımıza ortak edemediğimiz her bir engelli vatandaşın, aynı zamanda daha güzel bir dünya idealinin de kaybı olduğunu, pırıl pırıl beyinleri ile pek çok üretken insanın, dünyaya zenginlik katacak dehaların sadece ve sadece engellerinden dolayı hayatın dışına itilmesinin insanlık adına bir utanç olarak gördüğünü kaydetti. Kocamaz, söz konusu utanca ortak olmak istemediklerini, halkın katkı ve destekleriyle güçlerinin yettiği yere kadar tüm benlikleri ile çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Türkiye halkıyla zengin bir ülke, Türkiye halkıyla zengin bir ülke,

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.