Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sahaflar ilgisizlikten şikayetçi

Sahaflar ilgisizlikten şikayetçi

Kitapseverlerin ve eski eserlere meraklı olanların yolunun düştüğü sahaflar, 10. Ankara Kitap Fuarı’nda okuyucularla buluştu. Ankara’dan 7, İstanbul’dan 33 olmak üzere toplam 40 sahafın katıldığı fuarda, kitaplara ilginin az olduğu ifade edildi.
Fuara 3 TIR kitapla katılarak, basımı olmayan eserleri, eski film afişlerini ve birinci el kitapları sergileyen İstanbullu sahaflar, yaptıkları masrafa karşılık bekledikleri ilgiyi göremediklerini söylediler.

“ÇÖPE ATILMIŞ EŞYA GİBİ…”

Üsküdar’da 25 yıldır sahaflık yapan ve Kırkambar Sahaf’ı sahibi olan Bayram Koç, sahaflara ve genel olarak okumaya olan ilginin her geçen gün azaldığını söyledi.
“İnsanlar ikinci el kitabı çöpe atılmış eşya olarak görüyor, para vermek istemiyor” diyen Koç, eski Türkçe ve Osmanlıca kitaplar getirdiğini fakat alıcı bulamadığını dile getirdi.
Sahaflarda basımı olmayan eserlerden ziyade, çok satan kitapların daha çok alıcı bulduğunu ifade eden Koç, “Gençler artık yeni yazarların çok satılan kitaplarını tercih ediyor” dedi.

“KİTAPLAR PAHALI DEĞİL”

Müteferrika Sahaf’ın sahibi Lütfü Seymen ise birçok kitap fuarına katıldığını ve insanların kitaplara olan ilgisinin gün geçtikçe azaldığını gözlemlediğini söyledi.
Çok eski ve artık basımı hiç olmayan eserlerin yüksek fiyattan satılmasının normal olduğunu ifade eden Seymen, “Sahaf kitaplarının pahalı olduğu algısı yanlış, okuyucular 10-15 liraya çok kıymetli birçok kitabı alabilir” dedi.
Birçok insanın ikinci el kitaba para vermeyi yanlış bulduğunu, bu yüzden de sahafların sıkıntı yaşadığını belirten Seymen, bu algının okuma alışkanlığının kazanılması ile giderileceğini ifade etti.
Seymen, “Ödev diye verirsen kitap okuma işini, yolun başında sevmemeye başlıyorlar. Baştan sevmedikleri için de okumak onlara sıkıcı geliyor. Bu hayatları boyunca sürüp gidiyor. Bu yüzden çocuklara baskıyla kitap okutulmamalı “ değerlendirmesini yaptı.
Kitap fuarına ilginin geçen yıla göre azaldığını belirten Sahaf Anadolu’nun sahibi Gökhan Tuğ da, bu durumun fuarın gençlerin sınav dönemine denk gelmesinden kaynaklandığı değerlendirmesinde bulundu.
“Sahaflık, geçmişin kültürüyle yapılan bir şey” diyen Tuğ, tarihi gazetelerin, film afişlerinin ve eski fotoğrafların daha çok tercih edildiğini belirtti.
Necip Fazıl’ın, Nuri Pakdil’in, İkinci Yeni Şairlerinin basımı olmayan kitaplarına ilginin arttığını belirten Tuğ, “Sahafa gelen kişi inceleyecek ve ilgisini çeken eseri alacak. Ancak, ‘Şu kitabı arıyorum, kitapçıda yok sizde var mı?’ durumu hoş değil” şeklinde konuştu.
Ankara’da sahaf kültürünün gelişmediğini, kendisinin de fuara katılan Ankaralı 7 sahaftan biri olduğunu belirten Tuğ, kitapları ve özellikle eski eserleri keşfetmek isteyenlerin gelmelerini beklediklerini vurguladı.

“MASRAFLARIMIZI KARŞILAYAMAYABİLİRİZ”

İstanbul’dan fuara katılan Nadir Sahaf’ın sahibi Mehmet Kahraman ise “Gidişat masraflarımızı karşılayamayacağımızı gösteriyor” dedi.
Ankara’nın memur kenti olmasından dolayı insanların maaş durumlarına göre alışveriş yaptıklarını belirten Kahraman, son dönemde gelecek kaygısından dolayı insanların kitaba para ayırmadığını ifade etti.
Kahraman, “İnsanlar gelecek kaygısı düşünmeden rahat alışveriş edecek ekonomik duruma ve rahata kavuşmadığı sürece, kitaba olan ilgi azalmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.
Kocaeli’nde de fuarlara katıldığını fakat okulların çocukları toplu olarak fuarlara getirdiklerini kaydeden Kahraman, Ankara’da bu durumun eksik kaldığını, çocuklar için ayrıca bölüm yaptığı halde bir tane bile çocuk kitabı satamadığını kaydetti.
10. Ankara Kitap Fuarı nasipse 17 Ocak’a kadar ATO Congresium’da devam edecek.

Etiketler