Son Dakika

“Şair Mehmet Akif İçin Memleketin Fikir ve Edebiyat Adamları Ne Diyor?”

“Şair Mehmet Akif İçin Memleketin Fikir ve Edebiyat Adamları Ne Diyor?” geçtiğimiz ay Kopernik Kitap’tan çıktı.

“Şair Mehmet Akif İçin Memleketin Fikir ve Edebiyat Adamları Ne Diyor?”

“Şair Mehmet Akif İçin Memleketin Fikir ve Edebiyat Adamları Ne Diyor?” geçtiğimiz ay Kopernik Kitap’tan çıktı. Milli Şairimizin vefatından sonra, Yeni Adam Dergisinde dönemin aydınlarıyla yapılan Akif anketi üzerine derlenmiş bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Yusuf Turan Günaydın’ın hazırladığı Ali Kaya’nın grafiklerini yaptığı kitap şöyle aktarılmış.

“Mehmet Âkif’in ölümünden iki buçuk ay sonra Yeni Adam’da başlayan (11 Mart 1937) Âkif anketi devrin aydınlarının dünya görüşleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu anket dolayısıyla birçok aydın, Âkif bağlamında tarihe, topluma, dine ve edebiyata bakışlarını yansıtmıştır. Dolayısıyla bu toplam, bugün bizim için dönem değerlendirmesi yaparken dönüp bakmamız gereken önemli bir birikim olarak önümüzde duruyor.

Anket sorularını Yeni Adam’ı yöneten ve yayımlayan Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu’nun hazırlamış olması muhtemel. Abdülhak Hâmid’in kısa cevaplarıyla başlayan anketin son katılımcısı Faruk Nafiz Çamlıbel’dir. Bu iki ismin arasında -sırasıyla- Peyami Safa, İsmail Hami Danişmend, Şükufe Nihal, Sabiha Zekeriya Sertel, Ahmet Hamdi Tanpınar, Burhan Toprak, Burhan Belge, Yaşar Nabi Nayır, Suphi Nuri İleri, Sabahattin Ali, Falih Rıfkı Atay, Nurettin Artam, Sadri Ertem, Kerim Sadi, Orhan Seyfi Orhon, Yusuf Ziya Ortaç, Raif Necdet Kestelli, Nurullah Ataç, İlhami Bekir Tez ve H. Nihal Atsız yer almıştır.

Elinizdeki bu çalışma, ülkemizde Âkif'le ilgili bakış açılarını bugünkülerle karşılaştırma imkânı sunması ve bu bakış açılarının seyrini/tarihçesini izlemeye katkısı bakımından Âkif araştırmacıları için ufak ama zengin bir veriler toplamıdır.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.