Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şanlıurfa mutfağı UNESCO’da ısrarlı

Şanlıurfa mutfağı UNESCO'da ısrarlı

Yöresel lezzetleriyle ünlü Şanlıurfa‘nın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) “Dünya Gastronomi Şehri” unvanını alabilmesi için yeniden başvuruda bulunulacak.

Komşu şehir Gaziantep’in UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağına” girmesinin ardından harekete geçen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bu anlamda yapılacak çalışmalarla kapıyı aralamayı düşünüyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat  Çiftçi, Şanlıurfa’nın “Dünya Gastronomi Şehri” unvanını alabilmesi için çalışmalara başladıklarını, bu bağlamda kentteki restoran ve lokanta işletmecileri ile bir araya gelerek yapılması gerekenleri konuştuklarını belirtti.

       GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ!       

‘Tepsi kebabı, bostana, tirit, ciğer kebabı ve şıllık tatlısı gibi tatların hak ettiği değeri görmeli’

UNESCO’nun en büyük kriterlerinden birinin kente has yöresel yemeklerin işletmelerde satışa sunulması olduğunu hatırlatan Çiftçi, tepsi kebabı, bostana, tirit, ciğer kebabı ve şıllık tatlısı gibi tatların mutlaka hak ettiği değeri görmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çarşıda pazarda bunu satacaksınız. İnsanlar gelip bu tatlardan bu lezzetlerden faydalanacak. Bu kriterler olmadığı için başvurumuz reddedildi. Bu anlamda biz satış merkezleri oluşturarak tekrar Büyükşehir Belediyesi olarak müracaatta bulunacağız. Bu defa daha ciddi bir şekilde hazırlanıp en azından kriterleri sağlanmış şekilde biz de aday olacağız ve inşallah bunu tescil ettireceğiz. Çünkü gerçekten Şanlıurfa mutfağının zenginliği bunu hak ediyor. Fakat zenginlik evin içerisinde olursa bunun anlamı olmuyor. Bu zenginliği çarşıya bizim yaymamız gerekiyor ki insanlar bundan istifade etsin, bu kriter gerçekleşsin biz de ‘Gastronomi Şehri’ olarak tescilde yerimizi bulalım.”

 

 

Etiketler