Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şanlıurfa turizmi canladırılacak

Şanlıurfa turizmi canladırılacak

Bölgede yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizmi olumsuz etkilenen Şanlıurfa‘da “Eski Urfa” olarak bilinen bölgedeki tarihi yapılar restore edilerek, turizmin tekrar canlandırılması hedefleniyor.

Tarihi yapılarıyla Türkiye’nin sayılı kentleri arasında bulunan Şanlıurfa‘ya gelen turist sayısı, bölgede son günlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle önceki yıllara göre düştü.

Bunun üzerine çalışmalarına hız veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentte turizm tekrar canlanması için tarihi sokaklardaki çeşme, hamam, cami ve kilise gibi mekanların restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Belediye tarafından yürütülen “Kale Eteği, Kızılkoyun” projeleriyle bölgede bulunan tarihi mağaralar ve yapılar restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Eski yapılar ayağa kaldırılıyor

Şanlıurfalıların terör ve şiddet konularında dik bir duruş sergilediğini vurgulayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Huzur kenti Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olması itibarıyla turizm alanında ister istemez etkilendi. Turist sayımızda az da olsa bir düşüş meydana geldi. Geçen yıl 870 bin civarındayken bu yıl bu sayı 730 binlerde. Fakat bunu elbirliğiyle çözeceğimize inanıyorum. Gerek acentelerle, gerek esnaf gruplarıyla, gerek turizm mekanlarıyla, gerek otelcilik hizmete veren sektörle bir araya gelerek bunun çıkışını arıyoruz. Bu konuda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tamamıyla sorumluluk almış durumda” diye konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!