Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Savaşlarla dolu bir dünyada biz bir dostluk filmi çektik”

“Savaşlarla dolu bir dünyada biz bir dostluk filmi çektik”

Japonya ile Türkiye ortak yapımı “Ertuğrul 1890” filminin Japon yönetmeni Mitsutoshi Tanaka, “En büyük arzum, bu film sayesinde Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun ve barışın bütün dünyaya yayılması” dedi.
Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) gerçekleşen filmin galasına katılmak için Türkiye’ye gelen “Ertuğrul 1890” filminin yönetmeni Mitsutoshi Tanaka, “Proje bana geldiğinde hem Japonya, hem Türkiye açısından, iki ülke için de çok önemli ve gerçek bir tarihi hikaye olduğu için mutlaka hayata geçirmek gerektiğini düşündüm” diye konuştu.

“ERTUĞRUL 1890 BAŞLANGIÇ OLSUN”

Yönetmen Mitsutoshi Tanaka, Kushimato Adası açıklarında 618 mürettebatıyla batan Ertuğrul fırkateyninin hikayesini on yıl öncesine kadar bilmediğinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şunları söyledi:
“Biraz utanç verici ama ben bu dostluk hikayesini ancak on yıl önce öğrendim. Geminin battığı Kushimoto kasabasının belediye başkanı benim arkadaşım, ondan bir mektup almıştım ve ilk kez ondan öğrenmiştim bu güzel dostluk hikayesini.”
Türk sinemacılarla Japonya ve Türkiye ortak yapımı “Ertuğrul 1890” filmi sayesinde tanıştığına dikkati çeken yönetmen Tanaka, “İlk kez bu film sayesinde bir Türk ekiple çalıştım. Birlikte çalıştığım arkadaşlar gerçekten çok profesyoneller ve işlerini ellerinden gelen en iyi şekilde yapıyorlar” ifadelerini kullandı.
“Ertuğrul 1890” filminin Türk-Japon dostluğunun sinemaya yansıması anlamında bir başlangıç olmasını istediğini dile getiren yönetmen Mitsutoshi Tanaka, “Film sayesinde Türkiye ile kurulan ilişkinin bitmesini istemiyorum. Türkiyeli sinemacılarla umarım bundan sonra da ortak projelere imza atarız, bu beni çok mutlu eder” şeklinde konuştu.

“DÜNYAYA DOSTLUK DAVETİMİZ”

Dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı filmi “Ertuğrul 1890” için çalışırken Türk ve Japon insanının ortak özellikleri olduğunu gözlemlediğini vurgulayan yönetmen Tanaka, şunları anlattı:
“Türklerin de Japonlar gibi bir şey üretirken ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan insanlar olduğunu gördüm. Daha önce Japonya’dan Türkiye’yi izleme fırsatı bulmuştum ama birlikte çalışınca duygu ve düşüncelerimizin, kültürümüzün birbirine çok benzediğini hissettim.”
Japon yönetmen Tanaka, dünyanın pek çok ülkesinde savaşlar ve düşmanlıklar yaşandığına değinerek, şöyle konuştu:
“Bir kötülük diğer bir kötülüğü tetikliyor. Savaşlarla dolu bir dünyada biz bir dostluk filmi çektik. Bu, 125 yıl öncesinde başlayan bir dostluk. İlk olarak Ertuğrul fırkateyni Japonya’ya geliyor ve dönüşte bir felakete yakalanıyor. Hiçbir çıkarı olmadan zor durumdaki insanlara yardımcı olan Japonları anlatıyoruz. Yine aynı şekilde İran, Irak savaşında bu sefer Türkler Japonları hiçbir çıkar gözetmeksizin kurtarıyor. Bizim filmde aslında bütün dünyaya vermek istediğimiz mesaj bu. Bu filmle, Türkiye ve Japonya olarak biz bütün dünyayı dostluğa davet ediyoruz.”

MEB’DEN TAVSİYE

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dün vizyona giren “Ertuğrul 1890” filminin öğrencilere tavsiye edilmesine ilişkin illere yazı gönderdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla valiliklere gönderilen yazıda, Türk-Japon ortak yapımı filmin, iki ülke arasında 125 yıllık tarihi derinliklere dayanan dostluğun pekiştirilmesine ve genç nesillere aktarımına önemli bir katkı sağlayacak olması nedeniyle, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine tavsiye edilmesi ve imkanlar dahilinde izlenmesinin sağlanması istendi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!