Son Dakika

Selçuklu mutfağının unutulan lezzeti, gelecek kuşaklara aktarılıyor

Selçuklu mutfağının unutulan lezzetlerinden "kenevir helvası" Konya Olgunlaşma Enstitüsünce gelecek nesillere aktarılıyor.

Selçuklu mutfağının unutulan lezzeti, gelecek kuşaklara aktarılıyor AA

Selçuklu döneminde soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezi kenevir, fındık, ceviz, badem, pekmez ve leblebi karışımından hazırlanan ve 'eğlencelik' olarak da adlandırılan kenevir helvası, yeniden damakları tatlandırıyor.

Konya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Emel Tosun, kenevir helvasının ana malzemelerinin kenevir ve pekmez olduğunu söyledi.

Helvanın hem sağlıklı hem de doğal bir lezzet olduğunu dile getiren Tosun, 'Kenevir helvası bin yıl öncesine, yani Selçuklu dönemine ait bir tatlı. İçerisinde kenevir, fındık, ceviz, badem, pekmez ve leblebi bulunuyor. O dönemde soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezi olarak bu tatlı 'eğlencelik' adıyla tüketilirmiş. Okulumuzun vizyonu ve misyonu çerçevesinde Türk yemek ve tatlılarının gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyoruz. Ana malzemesi pekmez ve kenevirden bu tatlı da eskiden tepsilere dökülür, karın üzerinde donması sağlanarak ikram edilirmiş.' dedi.

KONYA İLİNE ÖZGÜ GELENEKSEL BİR LEZZET

Tosun, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetleri yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, 'Biz bunu kahvenin yanında ikram edilsin diye tepsiler yerine daha küçük kaplarda ikram ediyoruz. Kuruyemişlerle de zenginleştiriyoruz. Bu da sağlık açısından önemli. Çocuklarımıza güvenle yedirebileceğimiz bir tatlı. İçerisinde katkı maddesi yok. Yapımı gayet kolay. Uzun süre saklanabiliyor. Bir bozulma söz konusu değil. Selçuklu başkenti Konya'ya özgü geleneksel tatlı. Olgunlaşma Enstitüsü olarak bu tatlıyı gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Ayrıca tatlıyı satıyoruz, çok sipariş oluyor. Yiyenler bir daha yemek istiyor ve tarifini soruyor.' dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.