Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Sevgi Evi’ndeki umudun hikayesi’

'Sevgi Evi'ndeki umudun hikayesi'

Yönetmen Sinan Sertel, “O çocuklar veya ‘biz’ diye bir ayrım yapmıyor film. O çocuklar da normal insanlar gibi. Hatta yer yer çok daha güçlü karakterler. Bu filmi izleyen bir çocuğun hayata daha sıkı bağlanmasını, hayata dair umutlarının tazelenmesini amaçladım.” dedi.

TRT TV Filmleri Projesi kapsamında çekilen 33 filmden biri olan “Bir Gün Bir Çocuk“, “TRT Ev Sineması” kuşağında, yarın izleyiciyle buluşacak.

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Sinan Sertel AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez uzun metraj bir film çektiğini ve fikir aşamasının yaklaşık üç yıl öncesine dayandığını söyledi.

Sertel, zengin ve başarılı bir pedagog olan Mete karakterinin, maddi anlamda bir eksikliği olmamasına rağmen mutlu olamamasını ve hayatındaki büyük değişimi filmde ele aldıklarını dile getirdi.

Yedi yıllık eşi Aslı’yla, çocuk sahibi olma konusunda ciddi tartışmalar yaşayan Mete’nin çocuk istemediğini aktaran Sertel, “Bir Gün Bir Çocuk” filminin, Mete’nin yaşadığı değişim üzerinden, aile müessesesini anlattığını vurguladı.

Bir mülteci kampında yaşayan çocukları gördükten sonra bu hikayeyi yazmaya karar verdiğine işaret eden Sertel, şu bilgileri verdi:

“O çocuklar veya ‘biz’ diye bir ayrım yapmıyor film. O çocuklar da normal insanlar gibi. Hatta yer yer çok daha güçlü karakterler. Bu filmi izleyen bir çocuğun hayata daha sıkı bağlanmasını, hayata dair umutlarının tazelenmesini amaçladım. Böyle bir motivasyonum vardı. İnşallah da muvaffak olmuşuzdur. İzleyiciler filmde, kendine dair bir umut hikayesi görecek. ‘Bir Gün Bir Çocuk’ filmi, Sevgi Evi’ndeki bir umut hikayesi diyebiliriz.”

Film için yazılan “Hu Hu Komşu Komşu” şarkısına yoğun ilgi

Yıllardır çekmek istediği uzun metrajlı filmi, TRT TV Filmleri Projesi sayesinde çektiğine değinen Sertel, “Bizim için çok değerli oldu bu projede yer almış olmak. Gerçekten Türk sineması adına çok etkili ve anlamlı bir adımdı. Gişe ve sanat sineması arasında sıkışan ben ve benim gibi birçok insana yol gösterme açısından çok iyi bir proje. Film çekmek için tek atımlık kurşunun var. Bu şansı doğru bir şekilde kullanmak çok önemli ve çok tecrübe gerektiriyor. Bu anlamda TRT TV Filmleri Projesi, Türk sinemasının geleceği adına çok büyük bir hamle. Türk sinemasında kırılma noktası olacak.” diye konuştu.

Filmin prodüksiyon açısından da dikkat çekici olduğunun altını çizen Sinan Sertel, sözlerine şöyle devam etti:

“Rap şarkıcısı Yener Çevik, bizim filmimiz için, ‘Hu Hu Komşu Komşu’ isimli bir şarkı yaptı. Ona bir klip çektik ve sosyal medyada hızla paylaşılıyor. İzleyici sayısı bir haftada 45 bine yaklaştı. Şarkı 15 Temmuz darbe girişiminden önce yazılmasına rağmen, sözleri tam da bugünü anlatıyor. Güzel bir tevafuk oldu. Birlik ve beraberliğe bir vurgu var. Dil ve ırk ayrımı gibi konulara dikkati çekiyor. Hatta Yener’in üzerindeki tişörtte, bir tankı çeken çekici görseli var. Darbe girişimine gösterilen direncin bir simgesi gibi.”

Cemil Büyükdöğerli’nin Mete karakterini canlandırdığı filmde, Mehmet Usta, Denizhan Akbaba, Veysi Aslan, Yiğitalp Karadayı, Oğulcan Kaya, Çağan Efe Ak, Burak Oruç, Ahmet Harun Şimşek, Mehmet Acar, Nimet Gürbüz, Oğulcan Aşıkoğlu, Yaşar Uzel, Renan Karagözoğlu gibi isimler rol alıyor.

Görüntü yönetmenliğini İlker Berke’nin yaptığı filmin müzikleri ise Ali Saran imzası taşıyor.

Yapımcılığını Turgay Şahin’in üstlendiği “Bir Gün Bir Çocuk”, yarın akşam 20.00’de TRT 1 kanalında izlenebilecek.

Etiketler