Son Dakika

Şiirin üstadına saygı sergisi

Modern Türk şiirinin öncülerinden İlhan Berk’in 100. doğum yıl dönümü için hazırlanan, “Şiir Her Yerdedir-İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi ziyarete açıldı.
Şiirin üstadına saygı sergisi

Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yapmış olduğu sergi, İstanbul’da bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat merkezi’nde 25 Ocak 2019 tarihine kadar gezilebilecek, serginin çıkış noktasını İlhan Berk’in şiir kitapları, çizimleri, defterleri, eşyaları ve kitaplığı oluşturuyor.

İlhan Berk’in “Şiir Her Yerdedir-İlhan Berk 100 Yaşında” sergisinin omurgasını 25 şiir kitabının oluşturduğunu görmekteyiz. Daha önce görülmemiş olan resimleri, kendi el yazısıyla not aldığı defterleri, şiir kitaplarının sayfaları ve her kitabı için günümüzün önde gelen yazarlarının yorumları ve şairin kişisel eşyaları sergide yer alıyor. Ayrıca şairin defterlerine yazdıkları daha iyi anlaşılsın diye serginin küratörü bu konuda özel bir çalışma yapmış ve defterleri bir duvara yansıtarak bunların okunması ve daha net görünmesini sağlamıştır.

KİTAP TUTKUNU

Tam bir kitap tutkunu olan Berk kitaplarının peşinde koşan, ödünç alınan kitapları geri istemek için birkaç kere mektup yazacak kadar tutkulu olan İlhan Berk, çok özel bir kitaplık oluşturmuş. Çünkü her kitabı değil az ve öz kitabı elinde tutmuş. Berk’in 1970 yılından itibaren bizzat kullandığı kendi kitaplığı da bu sergide, ziyaretçileri bekleyenler arasında… İlhan Berk’in eşyaları da sergide yer alıyor. Berk’in kullanmış olduğu gözlükler, şapkalar, daktilo, resim fırçaları, kalemleri, nüfus cüzdanı ve gaz lambası gibi daha birçok nesneye yer verilmiş.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.