Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sömürüye karşı barış şarkılarıyla direnen adam: Enzo Ikah

Sömürüye karşı barış şarkılarıyla direnen adam: Enzo Ikah

İstanbul’da yolu Beyoğlu’na düşen birçok kişinin karşılaştığı yüzlerden biri olan Enzo Ikah, filmlere konu olabilecek bir yaşam öyküsüne sahip.

Anavatanı Kongo’da barış şarkıları söylerken emperyal güçler ve işbirlikçi dalkavuklarının zulmüne maruz kalan, sadece şarkı söylediği için hapis yatan Ikah’ın Kongo’dan kalkan ilk uçakla İstanbul’a getiren ve onu onbinlerce hayranı olan bir müzisyene dönüştüren hikayesini İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz’a anlattı.

Yılmaz, Ikah ile ud tınıları eşliğinde gerçekleştirdiği 1,5 saatlik sohbetin ardından genç müzisyenin yaşam öyküsünü Twitter’dan kısa bir flood ile paylaştı. İşte Yalçın’ın anlatımıyla Ikah’ın etkileyici öyküsü:

ANNE VE BABASINI 4 AYLIKKEN KAYBETTİ

“Enzo Ikah’ın öyküsünü merak edenler oldu. Burada kısaca kaleme aldım: 1982 yılında Enzo henüz 4 aylık bir bebektir. Babası Kongo başbakanının pilotu, annesi ise aynı uçakta hostestir. Ülkede politik bir kaos hakimdir ve uçak düşürülür…
Enzo’yu babaannesi yaşatmak için köye götürür. Köyde tarlada çalışan ve babaannesi ile şarkı söyleyen Enzo, giderek ülkenin içinde bulunduğu durumu sorgulamaya başlar. Okula gitmek yerine nehirde zorla maden aratılan çocuklar, ülkedeki katliamlar, ülkesini sömüren güçlere karşı onu, bir “muhalif aktivist” yapar.

RÜŞVETLE HAPİSTEN KAÇIŞ VE İSTANBUL…

Barış şarkıları söylerken ülkesini sömüren emperyalistler ve işbirlikçileri, bu sesten rahatsız olurlar. Çok geçmeden Enzo hapse atılır. Hapisten kaçmak için rüşvet verir ve havalimanında karşısına çıkan ilk uçağa atlar. Yeni rotası İstanbul’dur.
İstanbul’da yani hiç bilmediği bu şehirde hayata tutunmaya çalışır.Şişli’de yaşlı bir karı koca onun ellerinden tutar. Sıcak evlerinde şefkatli elleriyle ana-baba olurlar. Sonra ona dost olan birçok insan çıkar. Enzo şimdi barış şarkıları söylüyor; Afrika’nın kaderini değiştirmek için.

Enzo’yu bu topraklara bağlayan çok şey var; bizim farkında ol(a)madığımız. Samimiyet, kardeşlik, vefa gibi hasletler onu buraya bağlıyor. Mazlumun daima yanında olan bir “toplumsal idrak” belki de.