Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Şule Yüksel Şenler, halkın kahramanıdır”

“Şule Yüksel Şenler, halkın kahramanıdır”

Albayrak, “Türk halkının kahramanlarından biri” olarak tarif ettiği, eserin müellifi Şule Yüksel Şenler’in, Türkiye’de her şeyin konuşulamadığı dönemlerde dahi konuşan cesur biri olduğunu söyledi.

Yazar Şule Yüksel Şenler’in Boşnakça basılan “Huzur Sokağı” isimli kitabı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun da katılımıyla Saraybosna’da tanıtıldı.
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliğinde düzenlenen programda konuşan Topçu, TEDA Projesi kapsamında 54 Türk yazarın 79 eserinin Türkçe’den Boşnakça’ya tercüme edildiğini hatırlatarak, son dönem Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Huzur Sokağı isimli esrin Boşnakça’ya tercümesi dolayısıyla bir araya geldiklerini kaydetti.
“Huzur Sokağı”nın artık klasik bir roman olduğunu söyleyen Topçu, “Yıllardır on binlerce genç tarafından okunup satış rekorları kırmış, gençlerin hayata bakışını değiştirmiş bir kitaptır. Huzur Sokağı zamana karşı duran klasik bir eserdir. Eser, ilk basıldığı dönemde de çok etkili oldu. Bu dönemde de çok etkili” diye konuştu.
Yazar Şule Yüksel Şenler de böylesine anlamlı bir günü hazırlayanlara teşekkür ederek, “Huzur Sokağı” isimli romanının yarım asra yakın bir süredir okunmasından ve bugün dahi okurların ilgisine maruz kalmasından onur duyduğunu kaydetti.
Bosna Hersek’i her zaman ziyaret etmek istediğini aktaran Şenler, savaş zamanında Bosna Hersek ile ilgili birçok yazı kaleme aldığını belirterek, “Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Savaşta şehit olanlara Allah’tan rahmet, siz yakınlarına ise başsağlığı diliyorum” dedi.
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay ise yazar Şule Yüksel Şenler’in yazdığı kitaplar ve Türkiye’nin dört bir yanında verdiği konferanslarla Türk edebiyatına önemli bir katkı yaptığını belirterek, yazıldığı ilk günden beri büyük bir ilgiye maruz kalan, sinemaya, tiyatroya ve televizyon dizisine uyarlanan bu eserin Boşnakça’ya da tercüme edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Kitabı Boşnakça’ya tercüme eden Emira Albayrak da kitabın yazarı Şule Yüksel Şenler’in “Türk halkının kahramanlarından biri” olduğunu belirterek, Şenler’in Türkiye’de her şeyin konuşulamadığı dönemlerde dahi konuşan cesur biri olduğunu vurguladı.
Bu arada, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Erginay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın gönderdiği mesajı okudu.
Mesajında “Huzur Sokağı” isimli eserin Saraybosna’da tanıtılmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
“Şule Yüksel Şenler, çok kıymetli bir mücadele ve kültür insanıdır. Bir dönemin toplumsal hayatına ayna tutan Huzur Sokağı, geniş kitlelere romanın, edebiyatın imkanlarını göstermiştir. Pek çok anlamda öncü bir rol üstlenmiştir.
Şule Yüksel Şenler Hanımefendi de tıpkı eseri gibi yarım asırlık bir mücadelenin öncüsüdür. Yeni nesillerin bu değerli eseri tanıması kültürümüz ve geleceğimiz adına büyük bir kazanımdır.
Sınırlarımızı aşarak farklı dillere çevrilmesi ülkemiz adına da haklı bir gururdur. Türkiye’deki yerleşik kalıpların sorgulanmasına vesile olan Huzur Sokağı romanına ve Şule Yüksel Şenler’e mücadelesi için minnettarız.”
SARAYBOSNA AA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!