Son Dakika

Tarihi Murat Köprüsü turizme kazandırılıyor

Muş'ta 13. yüzyılda Selçuklular döneminde Murat nehri üzerine inşa edilen tarihi Murat Köprüsü ve çevresinin, turizme kazandırılması hedefleniyor.
Tarihi Murat Köprüsü turizme kazandırılıyor

Valilik resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Murat Nehri üzerinde kurulu, bölgenin en değerli yapılarından Murat Köprüsü'nün turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.

Tarihi köprü ve çevresinin, işlek bir turizm uğrak noktası olması için geçen yıl Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından mimari ve peyzaj projeleri hazırlanmıştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hayata geçirilmesi uygun bulunan projenin destek sözleşmesi, Vali İlker Gündüzöz ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından imzalandı.

Proje kapsamında köprü çevresinde, özellikle dezavantajlı kadınların çalışacağı yerel ürünler atölyesi ve satış merkezi ile sergi alanının yanı sıra macera parkurları, yürüme yolları, seyir terasları ve iskele gibi yapılar inşa edilecek.

Tarihi köprüye, söz konusu sosyal alanlar sayesinde çok sayıda ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Proje kapsamında üretilip satılacak yöresel ürünlerin ise istihdam ve ekonomiye katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.