Son Dakika

“Tezhip, İslamiyet’in kabulüyle yaşamıştır”

Tezhip sanatçıları Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam, Dolmabahçe Saray Konferansları kapsamında “Osmanlı’dan Günümüze Tezhip Sanatı” başlıklı konferans verdi.

“Tezhip, İslamiyet’in kabulüyle yaşamıştır”

Dolmabahçe Saray’nın Meşkhane Salonu’nda gerçekleşen “Osmanlı’dan Günümüze Tezhip Sanatı” başlıklı etkinlikte konuşan Selim Sağlam, tezhibin bir kitap sanatı olduğunu belirterek, kelime olarak altınlama anlamına geldiğini söyledi.

ANA MOTİVASYONU KUR'AN VE HADİS

Sağlam, tezhip sanatının aynı zamanda bir İslam sanatı olduğuna dikkati çekerek, “Tezhip asıl gelişimini İslamiyet’in kabulüyle yaşamış. Kuran-ı Kerim’in, hadisi şeriflerin güzel şekilde süslenmesi arzusu tezhip sanatının ana motivasyonudur.” ifadelerini kullandı.

“GEOMETRİK MOTİFLER ÇOK ÖNEMLİDİR”

Tezhip ile hat sanatının Selçuklular döneminde bir araya geldiğini dile getiren Sanatçı Nilüfer Kurfeyz ise bu sanatta en önemli duruşun üslup olduğunun altını çizdi.
Nilüfer Kurfeyz, tezhip sanatının en önemli özelliğinin geometrik süsleme olduğunu da kaydederek, “Geometrik motifler çok önemlidir. Çünkü sonsuzluğun ifadesidir.
Her taraftan katladığımız zaman sonsuza kadar ilerleyen, kesilmeyen, dolayısıyla İslam felsefesiyle çok buluşan bir ifade tarzıdır.” dedi.

Yorumlar