Son Dakika

Tezhip sanatından ilham alınarak tasarlanan “Borulu Lale Kemanı”

Müzik tarihi araştırmacısı ve Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasan Sami Yaygıngör, “Kemanın tasarımda, Türk tezhip sanatında yer alan lalelerden faydalandım. Türk tezhip sanatında lale kelime olarak ele alındığında Allah lafzını ifade ediyor.” dedi.
Tezhip sanatından ilham alınarak tasarlanan “Borulu Lale Kemanı” AA/ Canan Tükelay

Müzik tarihi araştırmacısı ve Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasan Sami Yaygıngör, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesine, tezhip sanatından ilham alarak tasarladığı borulu lale kemanını bağışladı. Yaygıngör, “Kemanın tasarımda Türk tezhip sanatında yer alan lalelerden faydalandım. Türk tezhip sanatında lale kelime olarak ele alındığında Allah lafzını ifade ediyor.” dedi.

Türkiye'nin sahasında en büyük, Avrupa'nın da ilk iki müzesi içinde gösterilen AKÜ Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi, Afyonkarahisarlı iş adamı İbrahim Alimoğlu'nun çabaları ile şehre kazandırılmıştı.

Üniversite kampüsünde bulunan müzede, dünyanın değişik yerlerinden getirilen müzik aletleri yer alıyor.

Karabük Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hasan Sami Yaygıngör, tasarımı kendisine ait olan borulu lale kemanı bağışladı.

AKÜ Devlet Konservatuvarı sahneli derslikte gerçekleştirilen törende konuşma yapan  Yaygıngör, enstrümanı 2016 yılında tamamladığını söyledi. AKÜ Devlet Konservatuvarının kuruluşunun 20. senesi anısına bu enstrümanı yaptığını anlatan Yaygıngör, formu ve tasarımı tamamen kendisine ait olan alete 'Borulu lale keman' ismini verdiklerini, kemanın uluslararası kapasitedeki kemanlarla eş değer bir ton kapasitesi kabiliyetine sahip bir enstrüman olduğunu belirtti.

Yaygıngör, “Borulu Lale Kemanı isimli enstrümanın armonik kasa tasarımında Türk tezhip sanatında lale kelime olarak ele alındığında Allah lafzını ifade ediyor. Bu aynı zamanda kültürümüzün de bir simgesi. Bir klasik kemanda hangi eseri seslendirebiliyorsanız borulu lale kemanda da aynı eserleri seslendirebilirsiniz." dedi.

AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Bölüm Başkan Yardımcısı öğretim görevlisi Yunus Emre Uğur ise Yaygıngör'e teşekkürlerini ileterek, "Hocamıza konservatuvarımıza bu değerli katkıdan dolayı teşekkür ederiz. Bu aldığımız 4. enstrüman oldu. Dolayısıyla müzemiz gelen bağışlarla da ayrıca genişliyor ve zenginleşiyor." açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.