Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Türk Dünyası Filmleri Haftası”na 2-6 Ekim’de

“Türk Dünyası Filmleri Haftası”na 2-6 Ekim’de

Türk dünyasından 10 ülke ve 10 filmin katılımı ile gerçekleşecek “2. Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası” 2 Ekim tarihinde başlıyor.

Avrasya Kültür ve Sanat Derneği ile Türk Dünyası Sinemacılar Birliği’nin düzenlediği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği etkinliğin açılış töreni Grand Pera Emek Sahnesi’nde yapılacak.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun proje ortağı olduğu festivalde Yakutistan’dan “Kral Kuşu”, Hakasya’dan “Avcı”, Azerbaycan’dan “İntikam Almadan Ölme”, Türkmenistan’ndan “Mankurt”, Özbekistan’ndan “İslam Hoca”, Tataristan’dan “Molla”, Başkordistan’dan “Büyük Ayı Eterah”, Kırgızistan’dan “Dağların Kraliçesi”, Kazakistan’dan “Anneye Giden Yol” ve Türkiye’den “Kervan 1915” filmleri sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Avrasya Kültür Sanat Derneği Başkan Vekili İsmail Güneş, Türk dünyasında dil ve kültür birliği sağlamayı hedeflediklerinin altını çizdi. Güneş, Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası’nın, ortak köklerimiz olan medeniyetimiz, tarihimiz, kültürümüz, dilimiz ile maddi ve manevi değerlerimizin tanıtılmasında ve yeni nesillere aktarılmasında etkili ve güçlü bir işlevi yerine getireceğini belirtti. Söz konusu etkinlik ile toplumlar ve ülkeler arasında bir gönül ve kültür köprüsü kurulacağını, ayrıca Türk dünyasının kendi değerlerini beyazperdeye yansımasına ve birbiriyle paylaşmasına hizmet edip Türk toplulukları arasındaki entegrasyonu hızlandırmasını beklediğini dile getirdi.

Türk dünyasının sinemadaki becerilerinin geliştirilmesi, keşfedilmesi ve sektör profesyonelleri arasında iş birliğinin ilerlemesini de amaçlayan festival 6 Ekim’de sona eriyor.