Son Dakika

Tuval ve vizörün engelsiz meleği: Elif!

Ankara’da yaşayan cam kemik hastası Elif Gamze Bozo, sanatın farklı dalları olan resim ve fotoğrafla hayata tutunduğunu ve ötekileştirilen insanların sesi olmak istediğini belirtti.

Tuval ve vizörün engelsiz meleği: Elif!

İbrahim Seçkin Talaş/Özel Haber

Cam kemik hastası Elif Gamze Bozo(33), Ankara’da uğraştığı resim, fotoğraf sanatı ve hayata dair hedeflerine ilişkin Diriliş Postası muhabirine açıklamalarda bulundu. Bozo, “Tekerlekli sandalyem, fotoğraf makinem, tuvallerim ve ben bir bütünüz. Fotoğraf çekerken hayatlara dokunuyoruz. Bazen acılara bazen de mutluluklara ortak oluyoruz. Engelli bir birey olarak toplumda ötekileştirilmiş insanların sesi olmak istiyorum” dedi.

İki yıl önce su mazgallarına takılıp düştükten sonra aylarca evde yaşamak zorunda kaldığını belirten Bozo, engelli bireyler için bu durumun çok zor olduğunu belirterek, “Okul yıllarımda resim yapıyordum. Kazadan sonra evde bir şeylerle ilgilenmem gerektiğini düşündüm. Şiir yazdım, annem de, “dışarı çıkamıyorsan resmet” dedi. Amatör ruhumla resim yapıyorum. Okuduğum kitapları, güncel olayları ve hayallerimi resme döküyorum ancak fotoğraf daha öncelikli benim için” diye konuştu.

EĞİTİM HAYATA BAKIŞ AÇISI KAZANDIRIYOR

2011 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından yılın en başarılı genci seçildiğini hatırlatan Bozo, şu anda bir çağrı merkezinde iletişim asistanı olarak çalıştığını belirterek, “Ulaşımda, iletişimde ve hayatın içerisinde ben de varım” projesiyle iş hayatına tekrar başladığını dile getirdi.


Cam kemik hastası Elif Gamze Bozo(33).

Okul yıllarında hastalığı sebebiyle ön yargılı yaklaşımlarla karşılaştığını vurgulayan Elif Gamze Bozo, her şeye rağmen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun olduğunu anlatarak, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde fotoğraf eğitimi aldığını kaydetti.

En büyük hedefinin sanatının dünya çapında tanınmasını sağlamak olduğunun altını çizen Bozo, “Farklı ülkeleri fotoğraflamak, belgeseller çekmek istiyorum. Resimlerimle ilgili de yurt dışında sergi açmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

AİLE ENGELLERİ KALDIRIR

Engelli vatandaşlara da tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmeyen Gamze Bozo, “ Hayata karşı bakış açıları pozitif olsun. Nasıl bakarsanız aslında onu yaşarsınız. Engelli aileleri de bireyi ne kadar çabuk kabullenirse ortada engel falan kalmaz. Ben engelli kardeşlerimi beton yığınının arasından yeşeren çiçeklere benzetiyorum. Engelli bireyler olarak bizler hep vardık ama gün ışığına çıkamıyorduk. Hayatımız odalarda tükenip gidiyordu. Yeni yeni şeyler yapıldı da dışarıya, insan içine karışmaya başladık” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar