Son Dakika

Uluslararası Felsefe Kongresi: Savaş, dış politika hedeflerinde önemli bir rol

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilen "5. Uluslararası Felsefe Kongresi" başladı. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, savaşın, bütün inançlarda ve ideolojilerde dış politika hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynadığı
Uluslararası Felsefe Kongresi: Savaş, dış politika hedeflerinde önemli bir rol AA/ Mustafa Bikeç

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde gerçekleştirilen "5. Uluslararası Felsefe Kongresi" başladı. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, savaşın, bütün inançlarda ve ideolojilerde dış politika hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde yapılan kongrenin açılışında BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay yaptığı konuşmasında, savaşın, bütün inançlarda ve ideolojilerde dış politika hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Uluslararası Felsefe Kongresi,

Artık kendi ekonomisini oluşturan savaşın, yüksek teknolojilerin kullanıldığı daha etkili ve bir o kadar da yıkıcı dış politika aracına büründüğünü anlatan Ulcay, milyonlarca insanın ölümüyle ortaya çıkan insan hakları ihlalleri, göçmenlik, yoksulluk gibi trajik problemlerin çözümünün sadece ortak umut ve hayal olan dünya barışını tesis etmekle mümkün olduğunu savundu. Bu manada barış ve savaş olgularını yalnızca uluslararası ilişkiler diliyle değil, daha iyiyi daha güzeli amaçlayan felsefi yaklaşımların da belirleyici olduğu ifade eden Ulcay, ortak bir söylem ve anlayış temelinde tanımlamaktan başka çıkar yolun olmadığını dile getirdi.

Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen de 2008’de bir Avrupa Birliği Projesi bünyesinde gerçekleştirmeye başladıkları kongrenin, bu sene 5'incisini yaptıklarını hatırlattı.

Slovakya, Pakistan Polonya, Almanya, Azerbaycan, İran, Cezayir, İsveç ve Bulgaristan'dan 23 konuşmacının yanı sıra Türkiye'nin farklı üniversitelerinin sınıf öğretmenliği, sanat tarihi, siyaset bilimi, müzik, tarih, kamu yönetimi, sosyoloji ve felsefe bölümlerinden 96 bilim insanının katılacağı 3 gün devam edecek kongrede, "Savaş ve Barış" kavramları irdelenecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.