Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Üstad Necip Fazıl’ın eşyaları ilk kez sergileniyor

Üstad Necip Fazıl’ın eşyaları ilk kez sergileniyor

Üstad Necip Fazıl’ın şahsi eşyaları “Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı”nın Ümraniye’deki yeni mekanında sergileniyor. Sergide Necip Fazıl’a ait pek çok eşya ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Necip Fazıl Kısakürek’in şahsi eşyaları Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’nın Ümraniye’deki yeni mekanında sergileniyor. Torun Emrah Kısakürek, “Maksadımız evimizde naftalinlerin arasında kalan eşyalarını gün yüzüne çıkarmak ve bunları ilgilisiyle buluşturmak. Ayrıca elimizdeki bilgi, belge, evrak ve notları araştırmacılara sunmak istiyoruz” dedi.

Üstadın kişisel eşyalarının sergilendiği müzenin de içinde olduğu Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı yeni yerine taşındı. Kısakürek’in şahsi eşyalarıyla kullandığı mobilyaların da aralarında bulunduğu kalıcı sergi, üstadın vefatının 36. yılında, vakfın Ümraniye’deki yeni mekanında ziyarete açıldı.

Maksadımız kalanları gün yüzüne çıkarmak

Torun Emrah Kısakürek, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları müze fikri kapsamında vakfı yeni yerinde hizmete açtıklarını kaydetti.

Emrah Kısakürek şu bilgileri paylaştı:

“2014’ten itibaren müze için çalışmalara başladık. 2015 yılında vakfı kurduk. Maksadımız kalıcı bir müze olmasıydı. Fakat zaman içinde yapılan çalışmalar bizi buraya getirdi. Ümraniye’de Necip Fazıl Bulvarı üzerinde 4 katlı bir binaya taşındık. Binanın 2. katını vakfa ayırdık. Vakfın hem araştırma merkezini hem de üstadın eşyalarından oluşan kalıcı sergiyi burada hazırladık. Maksadımız evimizde naftalinlerin arasında kalan eşyalarını gün yüzüne çıkarmak ve bunları ilgilisiyle buluşturmak. Ayrıca elimizde birçok bilgi, belge, evrak ve notları araştırmacılara sunmak. Bugüne dek üstadla ilgili yazılmış tüm kitaplar ve elimizde fiziki olarak mevcut. Bunların hepsini de dijitale aktardık.”

Çocukluğum bu evde geçti

Sergide yer alan eşyalar hakkında da bilgi veren Kısakürek, “Benim çocukluğumun da geçtiği evlerde üstadın iklimini yansıtmak, nasıl bir eşya ve müzik zevki olduğunu göstermek için bu sergiyi açtık” diye konuştu. Sergide Necip Fazıl’ın müzik zevkini yansıtan Beethoven, Çaykovski, Puccini, Verdi’ye ait plaklar, radyolar, biyografik belgeler yer alıyor. 1939 senesi Yeni Mecmua, ‘Bir Adam Yaratmak’ tiyatro oyunuyla ilgili çıkan tanıtım makalesinin orijinal nüshasını, şairin el yazısıyla yazışmaları, at zevkini gösteren kamçılar, şahsi mektupları, kendi ailesinin ya da annesinin yazdığı el yazısı notlar ve fotoğraflarını sergide görmek mümkün.