Son Dakika

Yenilmez, Abdülhamid Han’ı Türkiye’ye anlatacak: Usta

Oyuncu ve yönetmen Ahmet Yenilmez, 2. Abdülhamid Han’ı merkezine alan “Usta” isimli tiyatro oyunuyla Türkiye’yi dolaşacak.

Yenilmez, Abdülhamid Han’ı Türkiye’ye anlatacak: Usta

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, II. Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yılı olması nedeniyle “Usta” isimli tiyatro oyununu hazırladıklarını söyledi.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu edinen “Akif” oyunuyla daha önce 81 ili dolaşan Yenilmez, şimdi de Abdülhamid Han’ı anlatan bir oyunla Türkiye’yi dolaşacak olmasının anlamlı olduğunu dile getirdi.

Yenilmez, 2. Abdülhamid Han’ın, tarihte anlatıldığı haliyle pek uyuşmadığını belirterek, “Birileri, ister kötüleme ister iyileme adına, Abdülhamid’i biraz kendilerine göre yorumlamışlar, kendi işlerine yaradığı kadarıyla ve şekliyle almışlar. Abdülhamid Han, şehzadeler içerisinde, padişah olma ihtimali en düşük olan kişi, önünde amcası ve ağabeyi var. Amcasının bir cinayete kurban gitmesi ve ağabeyinin rahatsızlığı nedeniyle tahta çıkarılıyor.” diye konuştu.

“DÜNYANIN İLK UZAKTAN KUMANDALI SUİKASTI”

Oyunda 2. Abdülhamid Han’ın özel hayatına ağırlık verdiklerine işaret eden oyuncu, “Bir insan düşünün, dünyanın ilk uzaktan kumandalı suikastı bu insana yapılmış olsun, bu insanın (suikastçinin) hakkında verilen idam cezasını affetsin ve bu suikastı yapan kişinin cebine 500 altın koysun, Belçika’ya yollasın. Biliyorsunuz Belçikalı biri bu (suikasti) ve bunu ajan olarak kullansın. İşte bu ustalık değil de ne?” değerlendirmesinde bulundu.

İLK GÖSTERİM 12 OCAK’TA BİLECİK’TE

Ahmet Yenilmez, oyunun bir baba-kız hikayesi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu, Türk tiyatrosunda bir ilk. Bir sezon içerisinde 81 vilayette 100 yer. Ben burada çok tuhaf bir şey yakaladım. Bu projeye karar verdiğimde Ziraat Bankası Genel Müdürü ile karşılaştım. ‘Böyle bir şey düşünüyorum’ dedim. Çok mutlu oldu ama en önemlisi ne biliyor musunuz? Evet 300 milyon altın borç almış ama bu nasıl ödenecek? Ne yapmış? 1888 yılında, ‘Millet Sandıkları’ adı altındaki o dağınık yapıyı bir araya getirmiş ve Ziraat Bankasını kurmuş. Böyle durdu Hüseyin Bey, şaşırdı. ‘Bir dakika, yine bugün de Ziraat Bankası bu mesuliyeti hissetmeli bence. Biz sizin yol arkadaşınız oluyoruz’ dedi.”

Yenilmez’in yanı sıra Tilbe Germencik ve Zülfü Demirtaş’ın rol aldığı oyunda teknik ve dekor tasarımı Uğur Gürel üstleniyor.

Yaklaşık 2 saat süren tek perdelik “Usta”, ilk kez 12 Ocak’ta Bilecik’te sahnelenecek ve takip eden günlerde Bursa, Eskişehir, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Sakarya ile Yalova’da tiyatroseverlerle buluşacak.

Ücretsiz biletleri Ziraat Bankası şubelerinden temin edilebilecek oyunun diğer gösterim yerleri ve tarihleri ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

Yorumlar