Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Yerli oyun genç yazarı cesaretlendiriyor”

İbrahim Seçkin Talaş
“Yerli oyun genç yazarı cesaretlendiriyor”

Perde Sanat Tiyatrosu (PST) Kurucusu İbrahim Sevinç, sanatın en önemli dallarından olan tiyatronun gelişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sevinç, Türkiye’nin son dönemde tiyatro alanında yerli oyun ve yerli yazarlara yönelmesinin gelişim açısından bakıldığında doğru bulduğunu belirterek, Türkiye’nin gizli kalmış yazarlarının bulunduğunu söyledi. Tiyatronun gelişiminde yerli oyunların oynanmasının önemine dikkati çeken Sevinç, yerli oyunların genç yerli yazarları harekete geçirerek cesaretlendirilmesine neden olacağını dile getirdi. Yerli tiyatro eserlerinin oynandıkça çoğalacağını aktaran Sevinç, özellikle Devlet Tiyatroları ve özel tiyatroların yerli yazar ve yerli oyunlara yönelmesinin oyuncu gruplarına ve tiyatro seyircisine katkı sağlayacağını belirtti. 

“KALİTELİ OYUNA BÜTÇE ŞART”

Türkiye’nin tiyatro tarihinde yer edinebilmesi için büyükşehirlerin şans olduğunu vurgulayan Sevinç, “büyük oyun çıkmıyor” söylentileri için şu ifadeleri kullandı:

“Devlet tiyatrolarında gayet güzel ve büyük oyunlar oynanıyor. Alternatif olarak özel tiyatrolarda bunu görmek biraz zor oluyor. Her oyunun kaliteli olması bütçe ile alakalıdır. Sponsor destekçiniz yoksa büyük oyunlar çıkartmanız da zor oluyor. Ankara’da yaşıyoruz. Ankara, bizim için şans olmakla beraber tiyatro cennetidir. Bizde onların desteğiyle oynuyoruz” 

GENÇ OYUNCULARIN TAKİBİ 

Son yıllarda birçok alanda gelişme kaydedilirken Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü kadrosunda yapılan değişiklikle daha kaliteli ve daha güzel oyunların oynandığına değinen Sevinç, sanatın gelişimi için sanattan anlayanları iş başına getirmenin önemine dikkati çekti. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün özel tiyatro ve üniversite topluluklarını takip ettiğini hatırlatan Sevinç, bunun zekice düşünülmüş kararlı bir politika olduğunu kaydetti. Sevinç, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt, oyunlar oynayıp yönetiyor. Bu arada özel tiyatro ve üniversitelerdeki toplulukları yakından takip ediyor, genç sanatçıları ve yetenekli olan alaylı oyuncuları izliyor. Bu çok güzel bir durumdur. Yıllardır Devlet Tiyatrolarında bunu görmedik.” diye konuştu.

“RULET” SEYİRCİSİYLE BULUŞACAK

Bugüne kadar 4 büyük oyunla seyircisinin karşısına çıkan PST oyuncuları, 7 kişilik bir ekip olarak dikkati çekiyor. Perde Sanat Tiyatrosu, “Rulet” adlı oyunla 21. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’ne davet edildi. Sabancı Oda Tiyatrosu’nda Nisan ayında oyun sahnelenecek. Oyun 8 Şubat’ta Ankara’da seyircisiyle buluşacak.