Son Dakika

Yunus Emre Enstitüsü Zweig Konferası: Yazar yetkin bir Türkçe ile takdim ediliyor

Viyana Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Avusturyalı dünyaca ünlü yazar Stefan Zweig'ın Türkçeye çevrilen eserlerinin yanı sıra hayatını ele alan bir konferans gerçekleştirdi.
Yunus Emre Enstitüsü Zweig Konferası: Yazar yetkin bir Türkçe ile takdim ediliyor yee.org.tr

Viyana Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Avusturyalı dünyaca ünlü yazar Stefan Zweig'ın Türkçeye çevrilen eserlerinin yanı sıra hayatını ele alan bir konferans gerçekleştirdi.

Yunus Emre Enstitüsü, Zweig Konferası, Yazar yetkin bir Türkçe ile takdim ediliyor,

Yunus Emre Enstitüsü’nün konferans salonunda çok sayıda davetlinin katılımıyla düzenlenen etkinliğin açılışında konuşma yapan Viyana YEE Müdürü Ayşe Yorulmaz, Stefan Zweig'ın hemen her eserinin Türkçeye çevrilmesinin Türk okurlarının yazara verdiği değerin en önemli göstergesi olduğunu belirtti.

Yorulmaz, dünya çapındaki edebiyatçının iki kültür arasında bir köprü görevi üstlendiğini söyleyerek, Avusturya ve Türk edebiyatının karşılıklı etkileşiminin iki ülkenin birbirini daha yakından tanıması için büyük bir olanak olduğunu vurguladı.

Thomas Bernhard, Anna Seghers, Hermann Hesse, Heinrich Böll, Gerhard Hauptmann, Stefan Zweig, Pablo Neruda, Johannes M. Simmel ve Harry Mulisch'in çeşitli eserlerini dilimize kazandıran; çevirmen, fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Ahmet Arpad da konferansta, Stefan Zweig'ın kitapları ve Türkiye'de eserlerine gösterilen ilginin sebepleriyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Goethe Enstitüsü, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Robert Bosch Vakfı ve S. Fischer Vakfı gibi kurumlarca yaptığı çevirilerden ötürü birçok ödül kazanan Arpad, Stefan Zweig gibi Almancayı ustalıkla kullanan bir yazarın Türk okurlarına yetkin bir Türkçe ile takdim edilmesinin ehemmiyetine işaret etti.

Avusturyalı ünlü yazarın 100'e yakın Türkçe çevirisinin bulunduğunu aktaran Arpad, ilk Zweig tercümesini babasının yaptığını, kendisinin ise 17 kitabını tercüme ettiğini bildirdi.

Yunus Emre Enstitüsü, Zweig Konferası, Yazar yetkin bir Türkçe ile takdim ediliyor,

STEFAN ZWEİG

Anı, seyahat, şiir, deneme, tiyatro, öykü ve roman türlerinde 20'den fazla eseri sunan Avusturyalı yazar Stefan Zweig, 1881 yılında Viyana'da doğdu. 1920'li ve 1930'lu senelerde Alman dilinin en çok okunan yazarları arasında olan Zweig'in kitapları 50'den fazla dile çevrildi.

Nazi Almanya'sından kaçan Zweig, 1942’de Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde eşiyle birlikte intihar etti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.