Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'a gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'a gidiyor

Bu yıl beşincisi yayınlanan ve Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkenin tamamının ilk kez yer aldığı endeks sıralamasında Türkiye, puanını son beş yılda en çok yükselten ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye, diğer ülkelerden farklı olarak “Tanınırlık ve KültürMiras” alanlarında güçlü bir profil sergiledi. Yumuşak güç puanını 2020’den bu yana 14,3 puan arttıran Türkiye, medya ve iletişim alanında bir önceki yıla kıyasla 10 basamak yükselerek 193 ülke arasından 18. sıraya yerleşti. Türkiye’nin Küresel Yumuşak Güç Endeksi’ne yansıyan bu performans artışının belirleyici faktörleri arasında; medya ve iletişim alanında uygulanan çalışmaların uluslararası ölçekte artan kapsayıcılığı, etkinliği, güvenilirliği ve erişilebilirliği yer aldı.

DİPLOMATİK ATILIMLAR VE İLETİŞİM STRATEJİLERİ BELİRLEYİCİ OLDU

Türkiye, uluslararası ilişkilerde gösterilen etkin çalışmaların yanı sıra sahip olduğu zengin kültür&miras değerlerine bağlı olarak açıklanan endeksin ‘etki alanı’ kategorisinde ise 13. sırada yer aldı. Diplomatik girişimler, ev sahipliği yapılan uluslararası organizasyonlar ve ulus markalama alanlarında uygulanan başarılı iletişim stratejilerinin de etkisiyle Türkiye, Küresel Yumuşak Güç Endeksi’nde 2020 yılından bu yana performansını en çok artıran ülkeler arasına girmeyi başardı. Türkiye Yumuşak Güç Performansında Örnek Ülke Türkiye’nin Doğu Avrupa’dan Ortadoğu’ya dünyanın birçok çatışma alanında arabulucu rolü üstlendiğine dikkat çekilen raporda bu durumun Türkiye’nin yumuşak gücünü arttırmasına katkı sağladığı ifade edildi. Hindistan, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerin gözlemlenebilir yumuşak güç artışlarının belirgin ilerlemeleri sağlayamadığı yorumunun yapıldığı raporda söz konusu ülkelerin ekonomik gelişmelerinin yumuşak güçlerine katkı sağladığı ancak uluslararası ilişkiler ve kültür–miras alanlarında Türkiye’nin başarılı stratejisinden ilham alabilecekleri ifade edildi.

Türkiye’yi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Türkiye Marka Ofisi ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin temsil ettiği Küresel Yumuşak Güç Zirvesi 2024 programına; Birleşik Krallık eski Başbakanı John Major, Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Slovenya Cumhurbaşkanı’nın eşi Ales Musar, İzlanda First Lady’si Eliza Reid, CNN Programcısı Fareed Zakaria’nın yanı sıra çok sayıda ulus markalama uzmanı, siyasetçi, diplomat, akademisyen ve gazeteci katıldı.

Küresel Yumuşak Güç Endeks sonuçlarına göre 193 ülke arasında ilk 25 ülke sıralamasında ABD birinci sırada yer alırken ABD’yi İngiltere, Çin, Japonya, Almanya, Fransa, Kanada, İsviçre, İtalya, BAE, İspanya, İsveç, Avustralya, Hollanda, Güney Kore, Rusya, Norveç, Suudi Arabistan, Danimarka, Belçika, Katar, Sinagapur, Avusturya, Finlandiya ve Türkiye izledi.

Editör: Enes Kılıç