Seyhan Kuruköprü’de, Kozan, Karataş ve Ceyhan ilçelerinde kurs merkezleri açtıklarını, Saimbeyli’de de hazırlık yapıldığını belirten Karalar da yaklaşık 3 bin öğrencinin, değerli öğretmenlerin nezdinde, lise ve üniversite sınavlarına hazırlandığını ifade etti. Başkan Zeydan Karalar, “Ekonomik sorun yaşayan ailelerin, çocuklarını etüt merkezlerine göndermekte zorlandığını biliyorum. Anneler babalar, çocukları iyi okullara gitsin diye büyük fedakarlıklar yapıyorlar. Buna imkanı olmayan ailelerin çocuklarını lise ve üniversite sınavlarına hazırlamak için ciddi merkezler açtık. Kurs merkezlerimizde öğretmenler kendi branşlarının dışında bir derse kesinlikle girmiyor. Öğretmenlerimiz, çocuklarımıza iyi eğitimi vermek için yoğun mesai harcıyor. 2024 yılı içinde 5 bin öğrencimize eğitim vermeyi planlıyoruz” dedi.

Büyükşehir belediyesi olarak, dışarıdan gelen ve ilçelerimizdeki üniversitelerde okuyan öğrenciler için, daha önce yapılmayanı yaparak yurtlar açtık. Yurt olmadığı için ve kira giderini de karşılayamadıkları için okullarını bırakıp giden öğrencilerin bu ihtiyacına cevap vermek için Adana Kent Meydanı Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu’nu, Pozantı Kız Öğrenci Yurdu’nu ve Aladağ Erkek Öğrenci Yurdu’nu açtıklarını kaydetti.

Merkezdeki İnce Memed Halk Kütüphanesi başta olmak üzere, Saimbeyli, Kozan, Kuruköprü, Dumlupınar, Hadırlı, Karataş, Güneşli-Yamaçlı’da kütüphaneler açtıklarını da hatırlatan Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: “Semt Kütüphaneleri ile gençlere eğitim ve öğrenim süreçlerinde önemli destek sağlanıyor. Çocuklarımız gençlerimiz, derslerini çalışıp, sınavlara hazırlanabiliyor. Bilgisayar ve internet olanağı ile çocuklarımıza hizmet veriliyor. Bunlar daha önce şehrimizde olmayan, eksikliği hissedilen hizmetlerdi. Önümüzdeki dönemde 2 büyük kütüphane daha yapacağız.”

Adana Büyükşehir Belediyesi’ni çok zor bir durumda devraldıklarını ama aradan geçen sürede inanılmaz bir şekilde, hem borcunu ödeyebilen hem de devasa hizmetleri borçlanmadan yapabilir hale geldiklerini anlatan Başkan

Karalar, belediyede borç gelirin 4 katıyken, gelinen noktada tablonun tersine çevrildiğini ve borcun 4 katı gelire ulaşıldığını bildirdi.

Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği girişimiyle Prag’da "Çek-Türk İşbirliği Parkı" yapılacak Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği girişimiyle Prag’da "Çek-Türk İşbirliği Parkı" yapılacak

Başkan Karalar ayrıca, 3 dev alt geçidi, 5 yeni bulvarı, 221 bulvar ve cadde yenilemeyi, 111 otobüs alımını, 310 iş makinesi alımını, 2 milyon 795 bin tonu aşkın asfalt dökümünü, asbestli boru değişimlerini, alt yapı çalışmalarını, tek kuruş borçlanmadan yapabilir hale geldiklerini belirtti.

2. Etap Metro Hattı’nın Sayın Cumhurbaşkanı’nca yatırım programına alındığını hatırlatan Karalar, “Yeni dönemde; kamulaştırmada büyük sorun yaşanmazsa 2. Etap Metro Hattı’nı yapmak için büyük gayretle çalışacağız. Medline Hastanesi’nden, Şehir Hastanesi’ne giden bir tramvay yapacağız. Ayrıca merkeze trafiği sokmamak için nostaljik bir tramvay yapacağız. Hem Adana’da hem Ceyhan’da Kültür Merkezi yapacağız. Ceyhan’da yapacağımız kültür merkezi, Ceyhanlıların birçok ihtiyacına cevap verecek. Hem Adana’yı tekrar bölgenin incisi, öncüsü ve lideri yapacağız hem de Ceyhan’ı eski hareketli haline kavuşturacağız" diye konuştu.

Kaynak: iha