Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Ahlaki problem çok ama ahlak çalışması yok!”

“Ahlaki problem çok ama ahlak çalışması yok!”

Ocak seminerinde ‘İsyan Ahlakı’ üzerine konuşan İsmail Kara, sözlerine Nurettin Topçu’dan bahsederek, Topçu’nun ahlak üzerine yaptığı tez çalışmasını ele alarak başladı.

Topçu’nun çalışmalarındaki esas meselenin ahlak olduğuna vurgu yapanKara, bu bakımdan çalışmalarının çok kıymetli olduğunu dile getirdi.

“Batı’daki üniversiteler ahlak meselesine her zaman önem vermiştir” diyen Kara, “Bizde ise ahlaki problem çok ama ahlak çalışması yok,” dedi.

Kara, Batı’da işlenen ahlakın sadece dini kaynaklı olmadığını da sözlerine ekleyerek, ‘Laik Ahlak’ ve ‘Felsefi Ahlak’ gibi çalışmaların olduğu bilgisini paylaştı.

– ‘Türkiye’de bir ahlak meselesi yok”

Prof. Dr. İsmail Kara, Nurettin Topçu için “40 yıllık ahlak davası” deyişinin kullanıldığını hatırlatarak, “Talebelik yıllarımda bu sözün, hafife alır bir eda ile karşılandığını gördüm. Fakat daha sonraki yıllarda ne demek istendiğini anladım” diyerek şu yorumu yaptı:

“Türkiye’de bir ahlak meselesi olmadığı için, mütedeyyin çevrelerde de bir ahlak meselesi olmadığı için Nurettin Bey’in bu ısrarlı vurgusu biraz tebessümle karşılanıyordu. Bugün bile büyük ölçüde durumun böyle olduğunu söylesek; bilemiyorum, haksızlık yapmış olur muyuz?”

İsmail Kara’nın Şubat ayındaki “Çağdaş İslâm Düşüncesi” semineri 9 Şubat Salı akşamı saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!