Son Dakika

Dünyada Gaziantep, Gaziantep’te Şahinbey

İç ve dış göçte dünya’da ilk sırada olan ilimizin gözbebeği olan Şahinbey ilçesi 67 ilden ve 11 büyükşehirden, büyük olup 870.493 kendi vatandaşı ve 204.000 Suriyeli misafirle birlikte bir milyondan fazla kişiye hizmet veriyor.
Dünyada Gaziantep, Gaziantep’te Şahinbey

Gaziantep’e göç eden nüfusun büyük bölümüne kapılarını açan Şahinbey ilçesi farklı kültürlerden ve ülkelerden gelen birçok kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda yapılan yatırımlar ve projelerin büyük çoğunluğu, sosyal entegrasyon kentsel dönüşüm çarpık yapılaşmayı önleme ve sosyal belediyecilik üzerineplanlanmıştır.

GAZİANTEP’TE ENTEGRASYON ŞAHİNBEY’LE SAĞLANIYOR

Şahinbey Belediyesi sosyal tesislerde gençliğe yaptığı yatırımlarla barışın ve kardeşliğin mimarı olurken, Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkı ise farklı etnik kökenlerdeki vatandaşların bir araya gelerek, eğlendiği ve birlik, beraberliğin sembol yeri olarak hafızalara kazındı.
Şahinbey Belediyesi tarafından Beydilli, Gülzelvadi, Beybahçe, Vatan, Düztepe, Barış, Ocaklar, Üçoklar, Fırat, Bozoklar, Akdere Mahallelerine inşa edilen sosyal tesisler Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan göç edenler başta olmak üzere Türk, Kürt, Arap, Suriyeli birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Tesislerde öncelikle birlik ve beraberlik duygusunu ön planda tutarak, kardeşlik ve ümmet olma bilinci ön planda tutuluyor. Şahinbey Belediyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı müftülüklerce yapılan protokol kapsamında Gaziantep Müftülüğü denetimindeki hocalarla manevi değerler eğitimi yapılıyor.

GENÇLİK ŞAHİNBEY’DE ŞEKİLLENİYOR

Gençlik, Şahinbey’de Cumhurbaşkanımızın dindar nesil projesi perspektifinde şekilleniyor. Şahinbey Belediyesi’ne ait Sosyal Tesislerdeki LYS kurslarından faydalanan Beydilli, Gülzelvadi, Beybahçe, Vatan, Düztepe, Barış, Ocaklar, Üçoklar, Fırat, Bozoklar, Akdere Mahallelerinden gelen yüzlerce genç üniversitelerde Hukuk, İlahiyat, Eğitim, Mimarlık, İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültelerine yerleşmişlerdir. Verilen kurslar sayesinde bu mahallelerde yaşayan gençlerimiz TEOG ve LYS’de önemli başarılar elde etmişlerdir. Bu sosyal tesislerden faydalanan gençlerimiz vatanına, milletine, dinine, milli benliğine, vatanın bütünlüğüne sahip çıkarak, devletin güler yüzü ile karşılanmaktadır.

KARDEŞLİĞİN DOKUNDUĞU TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PARKI YEŞİLVADİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Doğu ve Güneydoğu’dan göç eden ailelerin yoğun olarak yaşadığı mahallerdeki gençlerin dış güçlerin ağından uzak tutmak için sosyal sportif faaliyet ve birçok imkânı bir arada sunan Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkı’nı vatandaşlarımızın hizmetine sundu. 1.700.00 m² üzerine yapılanYeşilvadi Parkının içerisinde 10.000 m² alan üzerine kurulu Dinazor Park ve Türkiye’nin en büyük Amfi Tiyatrosu bulunuyor. Ayrıca, halı sahaları, biyolojik gölette sandal keyfi, yüzme havuzları ve dev piknik alanları ile hizmete sunulan Yeşilvadi Parkında, farklı etnik kökenli çocukların aynı oyun alanlarını paylaşması, kardeşliklerini perçinliyor.Suriye’den, Doğu ve Güneydoğu’dan göç eden ailelerin yoğun olarak yaşadığı Beydilli, Barış, Ocaklar, Üçoklar, Fırat, Bozoklar, Akdere mahallelerine hitap eden Yeşilvadi Parkı, Sosyal Tesisler ve Gençlik Merkezleri gerçekleştirilen etkinlikler ile gençlerimizin geleceğine yön verirken, barış ve kardeşlik tohumları atılıyor. Yapılan tüm bu faaliyetler göç ile gelip, ilimizin ortamına tam entegrasyon uyumu sağlayan ve her türlü radikal ve bölücü akımın atacağı nifak tohumlarına karşıda engel olmuştur. Ayrıca Yeşilvadi Parkı çevresel faktörlerinden dolayı çarpık kentleşmeyi engelleyerek,terör odaklı grupların gençler üzerindeki etkisini ortadan kaldırmıştır.

GAZİLER DİYARINDAN ŞEHİTLER DİYARINA

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun vatanını, milletini ve bayrağını seven şuurlu bir gençlik yetişmesi adına başlattığı Çanakkale seferlerinde, günlük 189 kişi Çanakkale’de ecdatlarını ziyaret ediyor. Çanakkale’nin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde başlatılan proje Türkiye’ye örnek olurken bu güne kadar 35.607 Çanakkale’yi ziyaret etti. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun‘Hayallerimin Projesi’ diyerek adlandırdığı çalışma. Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılanprotokol kapsamında bu yıl sonuna kadar 10.000, 2017 yılında 20.000 ve 2018’de de 20.000 öğrenci olmak üzere toplam da 82.000 genci ecdadıyla buluşturacak.

MAVİKENT HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜ

Mavikent Sosyal Konutları’nın yapılması dar gelirli vatandaşları konut sahibi yaparak sosyal belediyeciliğin yanında TOKİ gibi çalıştığını TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ ın “Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi, toplu konut ve kentsel dönüşüm alanında neredeyse TOKİ gibi çalışan bir belediyedir.” sözleri ile belgelemiş oldu. Beş etaptan oluşan Mavikent Konutları ile daha önce 3.250 dar gelirli aileyi sevindirerek ev sahibi yapan Şahinbey Belediyesi, 1.000 konutlu 4. Etap’ın kura çekimini tamamlayarak yeni taliplerini ev sahibi yaptı. Yine Mavikent 5. Etap Konutları’nın kura çekimini bu yıl içerisinde yaparak 1000 dar gelirli aileyi daha konut sahibi yapacak.

Şahinbey Belediyesi gazilerini ve şehit yakınlarını unutmayarak ve unutturmamak için onları da konut sahibi yapıyor. Gazi ve Şehit yakınları için 2+1 ve 3+1 olmak üzere iki farklı seçenekte konut yapılacaktır. Bu konutlardan 2+1 daireli olanlarında oturmak isteyen gazi ve şehit yakınlarına hiç peşinat ödemeden 20 yıl boyunca artmayan taksitlerle ev sahibi imkânı sunacak.

ÖDÜLE DOYMAYAN BELEDİYE

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yapmış olduğu çalışmalarla birçok önemli ödüle layık görüldü. Şahinbey Belediyesi 7 kilometrelik sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışması ile Tarihi Kentler Birliği 2012 Kültürel Mirası Koruma Projesi ve Uygulamaları Özendirme Yarışmasında Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile Tarihi Kentler Birliği’nin en büyük ödülü olan Prof. Dr. Metin Sözen Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Tarihi dokuya yaptığı önemli çalışmaların yanı sıra gençliğe vermiş olduğu destek ile AK Partili Belediyelerin katıldığı “Gençlik ve Belediye” Temalı proje yarışmasında Şahinbey Belediyesi Gençlik Merkezleri ve Sosyal Tesisleriyle birlikte gençlere yaptığı yatırımla “Asım’ın Nesli Şahinbey’de Yetişiyor” Projesiyle ödüle layık görüldü.

İLKLERİN BELEDİYESİ

Restorasyon, Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Tesislerin yanı sıra birçok projelerin öncülüğünü yapan Şahinbey Belediyesi Evlilik Okulu Projesiyle ’de aile yapısının sağlam temeller üzerine kurulması ile toplumdaki aile yapısının bozulmaması için evlenecek olan ve evli çiftlere evlilik hakkında bilgilendirici eğitimler veriliyor.
Nişanlı ve evli çiftlerin katıldığı seminerlerde evliliğin, dini boyutu, sağlık boyutu ve çiftler arasındaki uyum anlatılıyor. Düzenlenen eğitim seminerleri sonrasında evlenecek olan çiftlere çamaşır makinası hediye ediliyor.

Gaziantep’in en fazla nüfus yoğunluğuna hizmet veren Şahinbey Belediyesi, bünyesinde bulundurduğu Sosyal Market’inden 47.730 ihtiyaç sahibi kişi faydalanırken, 25.520 ihtiyaç sahibi ailelere et yardımı yapılarak destek oluyor. Her gün 5 noktada 8.500 vatandaşa günlük sıcak yemek ve 8 noktada 5.500 vatandaşımıza sıcak çorba ikram ediyor. Beşikten Mezara kadar belediyecilik anlayışı ile yola çıkan Şahinbey Belediyesi, yeni doğan çocuklara bebek çantası, malzeme çantası, battaniye, ateş ölçer gibi malzemeler hediye olarak veriliyor. Şahinbey Belediyesi ayrıca vefat durumunda ise taziye çadırları ve sosyal tesislerdeki taziye evleri ile vatandaşlarını daha nezih bir ortamda ağırlama ortamının yanı sıra akşam yemeği, çay gibi ihtiyaçlarını da karşılıyor.

GAZİANTEP TARİHİ VE KÜLTÜRÜ ŞAHİNBEY’DE YAŞATILIYOR

Şahinbey Belediyesi tarihi dokuya da dokunarak saklı kalmış olan Şahinbey ilçesinin tarihini restore edip turizme kazandırıyor. Restorasyon çalışmalarıyla Gaziantep’in en eski yerleşim yeri olan Şehreküstü Konakları ve 7 Km’lik sokak sağlıklaştırma çalışmaları, tarihi gün yüzüne çıkarttı.
Şehreküstü semtinde Tekke Camii’nden başlayarak, Şehitler Caddesi, Almacı Pazarı, Ahmet Çelebi ve Kabasakal Camii’ne kadar olan bütün mahalle ve sokaklarda gerekli sağlıklaştırma çalışmaları yaparak cephe yenilemesi yaptı.

Tarihi ve kültürel miraslarımızı ortaya çıkartan Şahinbey Belediyesi, kurtuluş savaşında kullanılan mağaraları ortaya çıkartarak Gaziantep savunmasının önemini vurgulayan Milli Mücadele Müzesi yapımına başladı.

Yaşayan Müze Gümrük Hanı’nı restore ederek müze haline getiren Şahinbey Belediyesi, tarihte okul olarak kullanılan Bostancı Mektebini de Kültür Evi olarak restore etti. Restorasyon çalışmaları çerçevesinde Düveroğlu Kütüphanesini de 6 ayda restore edip kültür evi olarak hizmete sunan Şahinbey Belediyesi, İslam Bilim Tarihi konusunda gelecek nesile ışık tutan 54 bilim adamının 107 buluşunu anlatan İslam Bilim Tarihi Müzesini halkın hizmetine sundu.Gaziantep’te düzenlenen Tarihi Kentler Birliği toplantısı için İlimize gelen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Por. Dr. Metin Sözen ve diğer illerden gelen İl, İlçe Belediye Başkanları Şahinbey Belediyesi’nin yapmış olduğu restorasyon çalışmalarını takdirle karşıladılar.

Toki gibi çalışıyor

%80 çarpık yapılaşmanın olduğu Şahinbey ilçesinde 6 bölgede kentsel dönüşüm başlatan Şahinbey Belediyesi vatandaşlarına daha modern yaşam alanları sunmak amacıyla kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırma ve konut yapımına dev bütçe ayırarak hız kesmeden hizmetlerini sürdürüyor. Şahinbey Belediyesi Kentsel dönüşüm ve daha sağlıklı yollar yapmak adına evlerin ve arsaların kamulaştırmasını vatandaşlarla uzlaşı içerisinde, kimseyi üzmeden gönül rızası gözeterek yapıyor.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamındaNuripazarbaşı, Yazıcık, Perilikaya-Serinevler, Güzelvadi, eski garajlar ve Kahvelipınar bölgelerinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları ile Türkiye’deki birçok belediyeye örnek oluyor. Nuripazarbaşı, Çamlıca ve Sakarya mahallelerinde yapılan kamulaştırmalarla yıkılan evlerin yerine yapılan, 5 etaptan oluşan ve her etabında 1+1, 2+1 ve 3+1 konutları bulunan Çamlıca Konutları vatandaşların hizmetine sunuldu. Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan ve vatandaşın hizmetine sunulan Yeşil Vadi Konutları 87.480.000 m2 alan üzerine kurulu olup Şahinbey Belediyesi tarafından ayrı bir cazibe merkezi haline getirilmiştir. 702 konuttan oluşan Yeşil Vadi Konutları, Yeşil Vadi Parkı manzarası ve temiz havası ile vatandaşlarımızın gözdesi oldu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.