Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Gelecekte insan ihtiyaçlarını otomasyon sistemleri karşılayacak”

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel, “Önümüzdeki yıllarda insan ihtiyaçları kendi kendine yetebilen otomasyon sistemleri ile karşılanacak” ifadesini kullandı.

Şirket açıklamasına göre, Karabük Üniversitesi 2. Uluslararası Ticaret Kongresi’nde konuşmacı olarak yer alan Bizel, geleceğin fabrika otomasyonu olarak nitelendirdikleri e-F@ctory konsepti hakkında bilgiler verdi.

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri’nin yeni sanayi evresine e-F@ctory ile yanıt verdiğini belirten Bizel, “Mitsubishi Electric’in üretim alanında sahip olduğu global uzmanlık ve deneyimiyle geliştirilen bir otomasyon stratejisi olan ve e-F@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan IQ-R Otomasyon Platformu, aslında yeni evre için şimdiden hayal gücümüzü zorluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bizel, üretilen her ürünün, bugünün modern sistemlerinden farklı olarak ayrı bir seri numaralı kimliğe sahip olmasının ve belleklerinde sadece bazı temel bilgileri değil kendi geçmişlerini de tutmasının planlandığını anlattı. Bu ürünlerin, üretildikleri makineler gibi sürekli internete bağlı olacağını ve dolayısıyla konumlarının ve durumlarının her an kolaylıkla belirlenebileceğini dile getiren Bizel, şunları kaydetti:

“Gelecekteki ürünler, alıcıları sayesinde bulundukları çevreyi inceleyip gerektiğinde yine kendi yetenekleri ölçüsünde fiziksel tepki verebilecekler ve bunu yaparken de internete bağlı diğer cihazlarla gerçek zamanlı olarak bilgi alışverişinde bulunabilecekler. Günümüzde gelecekle ilgili birçok fütüristik öngörüde bulunmak mümkün. Önümüzdeki yıllarda insan ihtiyaçları kendi kendine yetebilen otomasyon sistemleri ile karşılanacak. Kişiselleştirilmiş ihtiyaçlara göre hazırlanan bir ürün fabrikada üretilirken değiştirilebilecek ve bunun kontrol altına alınacağı sistem yapısı sağlanacak.

Robotların tarihsel gelişimi ve robot ihtiyacı gösteren uygulama alanları ışığında gelecekteki yeni nesil robot sistemlerinin çok robotlu, paralel yapılı, çok parmaklı eller ve yürüyen makinalar içeren mekanizmalar olacağı öngörülüyor. Hatta belki de yarı insansı robotların varlığından veya insan uzuvlarının robotlaşmış formlarından bile bahsedileceği düşünülüyor. Bugün nasıl ki en popüler teknoloji trendi mobilite ise yıllar sonra aynı durum robotlar için geçerli olacak. Yapay zeka, akıllı şehirler ya da mobil cihazların geleceği ne olursa olsun, robotların hepsi için tamamlayıcı bir unsur olarak varlık göstereceği beklentisi hız kazanıyor. Birkaç yıl içinde ana gündem maddesi çok parmaklı ellere sahip, çok robotlu sistemler ve yürüyen makineler olabilir.”

-“Robotlar verimliliği artırmak için hazır”

Beklentiler nedeniyle, Robot CPU’su olarak Mitsubishi Electric Robot Sistemi’nin daha büyük ve karmaşık programları kontrol etmesinin doğru bir konumlanma olduğunun altını çizen Bizel, şu açıklamalarda bulundu:

“Robottan hatalar, değişken değerleri ve program bilgisi, robotun hız ve pozisyon durumu, kalan batarya ve yağ ömrü olmak üzere bakım bilgisi, yük faktörü ve akım değerlerini içeren servo verisi gibi durumlar izlenebiliyor. Birden fazla robotun toplu yönetimi de sağlanabiliyor. Ana CPU’ya bağlanan bir bilgisayar, kontrolör ağındaki robotlara erişebiliyor. Bu özellik, hattaki robotların denetimine kolaylık sağlıyor. CPU’lar arası direkt haberleşme, robot CPU’ları arasındaki belleğin paylaşılıp aralarında veri okuma ve yazmalarını sağlıyor.

Robotlar arası veri transferinin hızlanması ile robotlar kendi kendilerini daha detaylı ve koordineli kontrol edilebiliyor. Hatta bu bilgileri insan kontrolünden bağımsız kendi aralarında ve fabrikayı kontrol eden ana sistem ile de paylaşıp verimliliği anbean artırmak için oldukça hazırlar.”

Bizel, temel bilimler ışığı ile başlayan endüstrileşme çalışmaları sonucunda farklı sektörlerde yeni iş disiplinlerinin oluştuğunu belirtti. İlk olarak Japonya’da ortaya atılan mekatronik kavramının çok hızlı bir biçimde tüm bölgelerde kendine destek bulduğunu ifade eden Bizel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Endüstri evrelerinin gelişimine bakılarak yorumlandığında bu yayılmanın hiç de tesadüf olmadığını görüyoruz. İçinde birçok disiplini barındıran bu yeni yaklaşım için üzerine görev alanların, bu terimin orijinali olan disiplinlerdeki paydaşlarından daha çok ev ödevleri olduğu ortada. Hem bu disiplinleri iyi anlayıp yorumlamak hem de yeni beklentileri karşılamak gerekiyor. Kulağa çok kolay ulaşan bu terimin altındaki dünyanın ne kadar karmaşık ve ileri teknolojiler gerektirdiği ortada. Hayatımızın içindeki bu kadar ürüne girmiş olan bu disiplin belki de hiç fark etmeden tüm yaşam unsurlarını kucaklamış biçimde yaşanıyor.”

-Mitsubishi Electric’ten üniversitelere destek

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak, gelecek nesillerin eğitimine katkı sağlamayı önemsediklerini ve Türkiye’de tümleşik otomasyon içine entegre edilmiş robot teknolojisi konusunu sahiplenmeyi hedeflediklerini ifade eden Bizel, bu kapsamda üniversitelerin Mühendislik Fakültesi Fabrika Otomasyon ve Robotik Bölümlerine destek verdiklerini dile getirdi.

Bizel, en son 9 Eylül Üniversitesi ile Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi kurulmasına ilişkin ön protokol imzaladıklarını bildirdi. Doğuş Üniversitesi iş birliğiyle Doğuş Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi’ni kurduklarını hatırlatan Bizel, öncesinde Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Robot Eğitim Merkezi’ne çok amaçlı bir robot hibe ettiklerini belirtti. Bizel, 2014 yılı mayıs ayında sekizincisi düzenlenen ve gelenekselleşen İTÜ Robot Olimpiyatları’na da “Altın Sponsor” olarak destek verdiklerini ifade etti.

Mitsubishi Electric Türkiye olarak, üniversitelerde robot eğitim merkezinin kurulmasına sağladıklarını dile getiren Bizel, öğrencilerin çağın gelişen teknolojilerine uyum sağlayarak iş dünyasında tercih edilebilmelerine destek olmak için çaba harcadıklarını kaydetti.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!