Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“İslâm, bir ideoloji değildir.”

“İslâm, bir ideoloji değildir.”

Prof. Dr. Hüsamettin Arslan’ın konuşmacı olduğu Toplum ve Politika semineri 16 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’da, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Hüsamettin Arslan, konuşmasında “Türkiye’de modern ideolojiler” üzerine durdu.

Konuşmasına “ideoloji” kelimesinin kökenini değerlendirerek başlayan Prof. Dr. Arslan, “ide” kelimesinden “total ideolojiler”e kadar terimin serüvenini anlattı.

Hüsamettin Arslan, Total ideolojileri rutin hayata müdahale etmesiyle tanımlarken, “Günümüzde de total ideolojiler var,” dedi. “Arabistan’da yaşayanlar kendi rejimlerinin İslâmi bir rejim olduğunu düşünüyorlar,” diye sözlerine devam eden Hüsamettin Arslan, rejimin sadece adının İslâm olduğunu belirtirken, şunun altını çizdi:

“İslâm, bir ideoloji değildir.”

 “Cemil Meriç’in ideolojiler için kurduğu bu iki cümle arasındaki çelişki, Türkiye’deki insanların yaşadığı çelişkiyi, temel problemi yansıtıyor.”

Sadece Tanrının hayatımıza bütünüyle müdahale edebileceğini vurgulayan Arslan, “Eğer bir rejim bunu yapıyorsa benim için tanrıya şirk koşuyordur,” dedi.

Cemil Meriç’in sözüne atıfta bulunarak ideolojilerin idraklerimize giydirilen deli gömlekleri olduğunu söyleyen Hüsamettin Arslan, itibarlarının menşeinden geldiğini belirterek Avrupa’yı işaret etti. Cemil Meriç’in aynı zamanda ideolojileri, karanlıkta önümüzü aydınlatan hırsız fenerlerine benzettiğini de hatırlatan Prof. Dr. Arslan, bu iki cümle arasındaki çelişkinin toplumumuzun içinde bulunduğu çelişkiyi yansıttığını sözlerine ilave etti.

 Prof. Dr. Hüsamettin Arslan’ın konuşmacı olduğu “Toplum ve Politika” seminerinin sonraki dersi “İktidar, Devlet, Etik ve Toplum” alt başlığıyla 27 Şubat Cumartesi günü saat 15.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

Etiketler