Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Sağlıklı toplum için anne ve babanın eğitimi önemli”

“Sağlıklı toplum için anne ve babanın eğitimi önemli”

Bağcılar Belediyesi 13. Kadınlar Şurası’na katılan TRT Radyo Programcısı Saniye Öztürk, Klinik Psikolog Necla Taşpınar Göveç, Dr. Seyhan Büyükcoşkun ve Uzman Psikoloji Danışmanı Pınar Koç yaptıkları sunumlarda aile yaşamında anne ve babanın rolü, ruh sağlığı ile çocuk eğitiminin önemini anlattılar.  

Halk Sarayı’ndaki Şura’da bir konuşma yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçeye hemşehrilerinin de desteğiyle önemli projeleri kazandırdıklarını belirtti. Çağırıcı, “Engelliler Sarayı, Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi, Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi gibi önemli projeleri birlikte hizmete sunduk. Başta engelliler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere tüm hemşehrilerimizin hizmetlerimizden yeterince faydalanmasını istiyoruz.” dedi. Kadın Meclisi Başkanı Özlem Sevinç de konuşmasında hayata geçirdikleri hizmetleri dile getirerek, desteklerinden dolayı Başkan Çağırıcı’ya teşekkür etti.

“UZMANLAR AİLE VE ÇOCUK EĞİTİMİNİ ANLATTI”

Tebliğlerin sunulduğu programın moderatörlüğünü TRT Radyo Programcısı Saniye Öztürk yaptı. “Zaman Yönetimi Ailede Başlar” başlıklı sunum yapan Uzman Psikoloji Danışmanı Pınar Koç Yıldırım zamanın önemine dikkat çekti. Yıldırım, “Kaybettiğimiz her an ömrümüzden gidiyor. Anılarımızla yaşıyoruz. Geriye döndüğümüzde zamanımızı nerelerde harcadığımıza nerelere emek verdiğimize bakıyoruz. Çocuklar toplumun temel taşıdır. Herkes çocukluk yaşıyor. Onların yetişmesi bizim için çok önemli.” dedi. Çocuklara zamanı iyi kullanmasının öğretilmesi gerektiğini de belirten Yıldırım, ebeveynlerin de rol model olarak davranışlarına ve sözlerine çok dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Dr. Seyhan Büyükçoşkun da, ”Değerler Eğitimi ve Aile “ konulu sunumunda değerleri için yaşamanın değerleri için ölmekten daha zor olduğunu ifade etti. Değerlerin hayatın her anında yaşatılmaya çalışıldığını kaydeden Büyükcoşkun, “Konvansiyonel savaşlar gözümüzün önünde gerçekleşiyor. Oysa savaş evimizin içinde oluyor. Televizyonlardaki programlar ‘şu değerleri at, sana sunulanla yaşa’ diyor. Değerler ailede nasıl olmalı, demeden önce biz bununla nasıl mücadele edebileceğimizi planlamalıyız. Annenin rahatsızlığı çocuğa da akseder. Yaptığımız her şey tabi ki çocuklarımız için de atmosfer oluşturuyor.” dedi.

”ANNENİN PSİKOLOJİK DURUMU BEBEĞİNİ DE ETKİLER”

Klinik Psikolog Necla Taşpınar Göveç da ”Anne ve Babanın Ruh Sağlığı’nın Çocuk Eğitimine Etkisi” başlıklı sunumunda çocuğun aileyi yansıttığını anlattı. Bireylerin kişilik yapısının çocuğun kişiliğini şekillendirdiğini kaydeden Göveç, “Çocuk, anne karnında ebeveynin ruhsal yapısından etkilenir. En önemli yaşam kaynağıdır. Annenin stresle karşılaşması halinde bebek de bundan olumsuz etkileniyor. Depresyon, kaygı bozuklukları, duygusal durum değişiklikleri, psikotik durumlar, kişilik bozuklukları, aşırı stres gibi psikolojik sorunlar bebeği etkiler.” dedi. Çeşitli sıkıntı yaşayan annenin bebeğiyle veya çocuğuyla tam anlamıyla ilgilenemeyeceğini de kaydeden Göveç, “Yetersiz kalır çünkü sürekli uyumak ister. Ev ortamında huzursuzluk olabilir. Anne çocuğundan uzaklaşır, ailesine yabancılaşır ve eşiyle de sorun yaşar. Bu durumda mutlaka psikolojik destek almalıdır.” şeklinde konuştu.

Etiketler