Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnunun Zararları ve Yan Etkileri Neler?

Kuşburnu faydaları nelerdir hiç merak ettiniz mi? Kuşburnu, çok eski çağlardan beri şifa için kullanılan bir bitki türüdür. Özellikle Kızılderililer ve Mısırlılar tarafından çokça kullanıldığı bilinmektedir. Kuşburnunun görünümü,  yabani bir gülü andırır. Genellikle 6-7 yaprağı bulunur ve boyu da 2 metre civarındadır. Yazın sonuna doğru parlak ve kırmızı görünümlü “kuşburnu” adı verilen meyvelerini vermeye başlar. İşte bu yazımızda Kuşburnu faydaları nelerdir birlikte öğreneceğiz. Peki, Kuşburnu neye iyi gelir? Yan etkileri var mı? Kuşburnunun Faydaları ve zararları nelerdir?

Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnunun Zararları ve Yan Etkileri Neler?

Kuşburnunun faydaları, özellikle içeriğindeki antioksidan özelliği ile öne çıkmaktadır. Kuşburnu her yerde kolayca ulaşılabilen bir besin olmasından dolayı tüketenler ilk olarak kuşburnunun faydaları nelerdir sorusunu merak ediyor. Sıklıkla çay olarak tüketilen kuşburnu, yapısında pek çok vitamin ve minerali bir arada bulundurur. Bu vitaminler arasında ilk sırada gelen ise C vitaminidir. Tüm bu vitamin ve mineralleri bir arada barındırmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyon riskinden uzak tutmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan barındırdığından çok iyi bir ödem atıcıdır. Peki, Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Kuşburnu neye iyi gelir? İşte faydalı bilgilerde bugün kuşburnu hakkında bilinmesi gerekenler…

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun faydaları, yalnız cilt ve bağışıklık ile sınırlı değildir. Aynı amanda kuşburnu, özellikle de çay olarak tüketilmesi halinde kireçlenmenin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde fibromiyalji olarak bilinen ve nedeni tespit edilemeyen vücut ağrılarına neden olan rahatsızlıktan kaynaklanan ağrıları hafifletebilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak kuşburnunun faydaları açısından iyi geldiği rahatsızlıklar ise şöyle sıralanabilir:

 • Gut.
 • Siyatik.
 • Stres.
 • Safra taşı ve safra kesesi hastalıkları.
 • İdrar yolu iltihaplanmaları.
 • Şeker hastalığı.
 • Ateş.

Aynı zamanda kansere karşı önleyici etkisinin bulunduğu ve menopoz kaynaklı bulguların da hafifletilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kuşburnunun Bağışıklığa Olan Etkisi

Vitamin ve mineral deposu olan kuşburnunun bağışıklığı güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Kuşburnunun yapısında bulunan C vitamini, enfeksiyonların iyileştirilmesi ve aynı zamanda bağışıklık sistemini daha da güçlenmesi açısından vücut için en önemli vitaminlerden biridir.

Dişlerden cilde, vücudun her alanında çok daha sağlıklı bir yapının gelişmesini sağlar.

Bunların yanında içeriğindeki demir sayesinde halk arasında “kansızlık” olarak da bilinen demir eksikliğini önlemektedir. Böylelikle stresten saç dökülmesine ve hatta dikkat eksikliğine kadar pek çok sorunun da önüne geçilmiş olur. Peki, kuşburnunun zararları nelerdir?

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Her gıda maddesinde olduğu gibi aşırı tüketim sonucu kuşburnu da zararlı olabilir. Böyle bir durumda konuyla ilgili mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kuşburnunun zararları denilebilecek şekilde belirtilen yoğun tüketildiğinde oluşan yan etkileri ise şöyle:

 • Bulantı, kusma, ishal, mide yanması, baş ağrısı, mide krampları, kabızlık, yorgunluk ve uykusuzluk.
 • Böbrek taşı.
 • Hassas bünyelere karşı alerjik reaksiyon.
 • Diyabete karşı olumsuz etki (Mutlaka doktorunuza başvurun)
 • Hamilelikte tüketim riskleri (Mutlaka doktorunuza başvurun)

Kuşburnu İçeriğinde Neler var?

İçeriği bakımından başta C vitamini olmak üzere oldukça zengin vitamin ve minerallere sahiptir. Öyle ki bir tek kuşburnunun içerisinde tek bir Portakalda bulunan C vitamini kadar vitamin bulunmaktadır.

Kuşburnunun yapısında bulunan diğer vitamin ve mineraller şunlardır:

 • Kalsiyum
 • Demir
 • E vitamini
 • B vitamini
 • Manganez
 • Selenyum

Kuşburnu Yağı ve Çayı

Bilindiği üzere vücutta kendiliğinden C vitamini üretilmemektedir. Dolayısıyla yalnızca dışarıdan alınma yoluyla vücuda C vitamini girişi sağlanabilir. Turunçgillerden sonra en az onlar kadar vitamin oranı yüksek olan kuşburnu tüketimi de bu nedenle oldukça önemlidir.

Kuşburnu bitkisi kişinin tercihine göre kimi zaman ya halinde kimi zaman ise çay formunda kullanılabilmektedir. Genellikle yağ formunu tercih eden bireyler doğrudan cildine uygulamak adına bu yöntemi seçmektedir.

Bunun aksine özellikle ödem atmak, bağışıklığı güçlendirmek ve kilo vermekten yana bir tercih hakkı kullananlar ise çoğunlukla çay formunda olan kuşburnunu tüketmektedir.

Sıklıkla kullanımı görülen kuşburnu formu çaydır. Ancak kuşburnu yağı da içerisinde bulunan linolenik, palmitik ve oleik asitler sayesinde hücre yenilenmesini destekler ve dolayısıyla da cildin çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Doğal halde linolenik asit vücut tarafından kendiliğinden sentez edilmez. Ancak çeşitli fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için vücudun bu asidi dışarıdan almaya ihtiyacı vardır.

Dolayısıyla her ne kadar tercih edilme oranı çay formuna göre çok daha az olsa da kuşburnu yağının da vücut için oldukça değerli olduğu bilinmelidir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri