Son Dakika

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Konya İslam sanatı ve kültürünün başkenti

Konya'da Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nın ödülleri törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Konya tarihi kimliği ve yetiştirdiği evlatlarıyla Türk-İslam Medeniyetinin başkenti olma özelliğini hâlâ koruyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Konya İslam sanatı ve kültürünün başkenti

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nın ödül töreni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile gerçekleştirildi. Programda konuşan Bakan Kurum, yarışma dolayısıyla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

"TARİHİMİZİN MÜHRÜ..."

1071’den itibaren Anadolu’yu ihya ve inşa eden ecdadımızın ilk fethettiği ve medeniyetini yükselttiği toprakların Konya olduğunu belirten Bakan Kurum, bin yıldır Konya’nın yalnızca Türkiye Selçuklu Devleti’nin değil, Türk-İslam Medeniyetinin de başkentlerinden birisi olduğunu belirterek  “Konya, tarihi kimliği ve yetiştirdiği evlatlarıyla hala bu kimliğini ayakta tutmaktadır. Tarihimizin bir mührü olarak geleneksel sanatların yaşatılması da bizlere bırakılan milli bir görevdir” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Altay ise yaklaşık 200 yıla yakın bir süre Selçuklu’ya başkentlik yapan Konya’nın İslâm kültürünün ve sanatının en önemli merkezlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, “Özellikle hat, tezhip, minyatür ve çini gibi birçok sanatın en üst seviyede icra edildiği Konya, söz konusu sanat dallarının gelecek nesiller tarafından da tanınması, anlaşılması ve geleceğe taşınmasına dair önemli çalışmalara da ev sahipliği yapmaktadır” diye konuştu.

ÖDÜLLER SERGİLENİYOR

Öte yandan törende ödül alan eserler, bir önceki yarışmada dereceye giren eserlerle birlikte, Hazreti Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında 17 Aralık tarihine kadar Konyanüma Panorama’da sergilenecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.