Son Dakika

'Kayıp Tarihin Anısı' İranlı sanatseverlerle buluşuyor

'Ara Güler Universal' projesi kapsamında düzenlenen 'Kayıp Tarihin Anısı' sergisi, yarın Tahran Nabshi Kültür Merkezi'nde ziyarete açılacak.

'Kayıp Tarihin Anısı' İranlı sanatseverlerle buluşuyor AA

Geçtiğimiz yıl ekim ayında hayata veda eden usta fotoğrafçı Ara Güler'in 'Kayıp Tarihin Anısı' başlıklı fotoğraf sergisi İranlı sanatseverlerle buluşuyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamayada, 'Ara Güler Universal' projesi kapsamında gerçekleştirilecek serginin, yarın Tahran Nabshi Kültür Merkezi'nde açılacağı bildirildi.

Serginin fotoğraf seçkisi, proje sahibi Patrice Vallette tarafından yapıldı.

Güler'in 160 fotoğrafının görülebileceği sergide, ayrıca karartılmış özel alanlarda ziyaretçilerin görsel ve işitsel etkileşimi amaçlanıyor. Bu kapsamda tasarlanan alanların ilkinde, Ara Güler'in biyografisinden özel röportaj ve videoların bulunduğu kısa kısa bölümler yayınlanacak.

Diğer alanda ise İstanbul atmosferi içerisinde Ara Kafe'deki gibi bir ortam oluşturulacak. Aynı zamanda kafede çekilmiş videolar, ortam sesleri ve Ara Güler'in masasında otururken verdiği röportajlar da izlenime sunulacak.

Sergide usta fotoğrafçıya yazılmış mektuplar ve Picasso'nun onun için çizdiği resmin kopyası da yer alacak.

'Kayıp Tarihin Anısı' sergisinin yanı sıra düzenlenen proje kapsamında Ara Güler'in hayatından kesitlerin yer aldığı 'Bu Dünya Böyle Dünya' adlı belgeselin prömiyeri de İran'da yapılacak.

Yönetmenliği Coşkun Aral'ın, yapımcılığını ise Müge Aral'ın üstlendiği belgesel adını, Aral'la Güler'in 1986 yılında birlikte açtıkları sergiden alıyor.

PROJEYE DAİR

Nabshi Kültür Merkezince de desteklenen proje, 2016 sensi şubat ayında Ara Güler'in isteği ve Visioncy Ajansı'na verdiği kişisel arşivine erişim izniyle geliştirilerek, uluslararası bir seri sergi projesi olarak hayata geçirildi.

Ara Güler'in anısını ve görsel mirasını yaşatma çabasının ötesinde, Türk kültürünün de dünya üzerinde görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan 'Ara Güler Universal' projesi dünyanın farklı noktalarında da sergilenmeye devam edecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.