Son Dakika

Osmanlı'nın 'Kat'ı sanatı' gelecek kuşaklara aktarılıyor

Osmanlı zamanında oldukça yaygın olarak yapılan fakat günümüde unutulmaya yüz tutmuş 'Kat'ı' sanatının gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yürütülüyor.

Osmanlı'nın 'Kat'ı sanatı' gelecek kuşaklara aktarılıyor AA

Osmanlı döneminde oldukça gelişen 'Kat'ı sanatı'nın yok olmayıp gelecek kuşaklara aktarılması için Samsun'da çalışmalar yürütülüyor.

Osmanlı kültüründe önemli yeri bulunan, kağıt veya derinin kesilip üç boyutlu olarak düzenlenmesiyle yapılan Kat'ı sanatı, günümüzde maalesef unutulmaya yüz tutan el sanatları arasında bulunuyor.

Bu sanatın yok olmaması ve gelecek nesillere ulaştırılması için Samsun Atakum Belediyesi Kültür Sanat Eğitim Merkezi'nde isteklilere kurs veriliyor.

TABLO VE HEDİYELİK EŞYALAR YAPILIYOR

Burada kursiyerler, kat'ı sanatıyla tablo ve hediyelik eşyalar üretiyor.

Kat'ı sanatının inceliklerini öğrenmek için eğitim alan kadınlar, hünerli elleriyle hayat verdikleri bu sanatı, gelecek nesillere taşıyacak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kat'ı sanatı usta öğreticisi Fehimi Kaya, kat'ı sanatının sabır, emek, incelik ve dikkat gerektirdiğini kaydetti.

Kat'ı'nın Osmanlı'dan gelen bir sanat olduğunu belirten Kaya, 'Kat'ı, kağıt veya derinin çeşitli boyutlarda kesilip üst üste koyulması, böylece üç boyutlu hale getirilmesiyle ilgili bir sanattır. Bu el sanatına kadınlarımız oldukça ilgi gösteriyor.' ifadelerini kullandı.

KAT'I SANATININ HER BİR AŞAMASI AYRI BİR SABIR VE TİTİZLİK GEREKTİRİYOR 

Kursa gelenlerin özveriyle çalışıp çok güzel eserler ortaya çıkardığını dile getiren Kaya, 'Bir tablo 1,5 ay da sürebiliyor. 14 kat kağıt ya da derinin kesilerek üst üste konulup üç boyutlu hale getirilmesiyle yapılıyor. Kesme, cımbızlama, silikonlama, ütüleme ve vernikleme gibi aşamaları var. Kesme aşamasının çok düzgün olması gerekiyor. Cımbızlama aşaması da önemli. Yapıştırdığımız zaman kağıt gibi değil, seramik gibi duruyor. Bu nedenle detaylara dikkat ediyoruz. Her bir aşaması ayrı bir sabır ve titizlik gerektiriyor.' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.