Son Dakika

Sarımiye Cami yeniden ibadete açıldı

Antakya'da, dünyanın aydınlatılan ilk caddesinde yer alan tarihi Sarımiye Cami, restorasyon çalışmalarının tamamlanasının ardından yeniden ibadete açıldı.

Sarımiye Cami yeniden ibadete açıldı AA

Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Kurtuluş Caddesi'nde yer alan, 16. yüzyılda yapıldığı bilinen tarihi Sarımiye Cami'nin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışması, yaklaşık 2 ayda tamamlandı.

Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, caminin, en son 3 asır önce onarım gördüğünü aktardı.

Genel Müdürlüğün, tarihi dokusuna zarar vermeden caminin onarımını yaptığını anlatan Yıldıran, 'Caminin tuvaletlerinde, kullanım alanlarında, minaresinde, minare korkuluklarında, çatısında, pencerelerinde ve yıpranan bazı yerlerinde onarım çalışması yaptık. Halıları değiştirdik. Çevre düzenlemesini de yaparak camiyi tekrar ibadete açtık.' ifadelerini kullandı.

Caminin Antakya'da turistler tarafından sıkça ziyaret edilen yerlerden olduğunu belirten Yıldıran, 'Tarihi camimiz, bir tarafında Katolik kilisesinin, hemen karşısında Musevi havrasının bulunmasıyla, Hatay'ın birlikte yaşama kültürünün en güzel sergilendiği mekanlardan biridir. Vakfın hayratı olan caminin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve korumamızı devam ettiriyoruz.' dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.