Gaye Yıldırım/Muhabir

Arabalarını park edecekleri yer bulmak için erken saatlerde işten çıkanlar da var, bir otoparka aylık para ödeyenler de. Bir de yer bulamayacağından korkup arabasını yerinden hareket ettiremeyenler var. Özel otopark ve evlere ait garajların mevcut mahallelerde kavgalarının da en önemli nedeni.

Peki kim, arabasını nereye park edebilir? Park yerleri için bir tapu söz konusu mu? Akıllarda bunun gibi birçok soru işareti mevcut.

Bu haberi okuduktan sonra, parkla ilgili hiçbir soru işareti kalmayacak.

APARTMANLARDA OTOPARK OLMASI ZORUNLU

Otopark Yönetmeliğine göre bir apartmanın otoparkının bulunmasının zorunlu olduğunu söyleyen Avukat Ümit Yasin Kısa, “Ancak bunun istisnaları da düzenlenmiştir. Ne yazık ki birçok apartman bir şekilde bu istisnaların kapsamına girmektedir. Buna göre otopark yapımına uygun olmayan ve yapılamayan binalar için otopark kapasitesinin parsel dışında karşılanması gerekmektedir. Ne var ki bu esaslı şekilde uygulanmadığından hali hazırdaki otopark sorunları döngüsü” dedi ve ekledi:

Bakan Bolat'tan esnafa finansman destek kredisi müjdesi Bakan Bolat'tan esnafa finansman destek kredisi müjdesi

“Yol üzerinde araç parkının yasak olduğu yerler belediye ve ilgili kamu kurumları kararları ve UKOME kararları sonuçta belirlenir. Bu halde araç parkının yasak olduğu ibaresi olan park etmek yasaklanmıştır. Bunun yurt dışında park edilmesi yasak kapsamında değildir.”

NERELERE ARAÇ PARK EDİLEMEZ?

İnsanların evlerinin önüne 'park etmek yasak' tabelaları asıyor. Ancak birinin evin önünde park etmek yasak değil, sadece bazı sınırlar var. Bunlardan bahseden Ümit Yasin Kısa, “Bir binanın girişinin ve çıkışının engellenmesi, acil servisin yangına dayanıklı olması, ambulans ve diğer araçların kapı önüne gelmesinin engellenmesi gibi durumlar dışında; özellikle araç parklarının yasaklanmadığı parkların engellenmesi mümkün değildir. Araç park edilen yer ise, parkın yasak olduğu bir yer ise ve park yasağı tabelası varsa bu halde ilgili aracın çekilmesi. Bu gibi haller için trafik polisine başvurulabilir” ifadesinden yararlanıldı.

KAMU ALANI BİRİNE AİT OLAMAZ

'Park yerleri için bir tapu söz konusu mu?' Bilgileri yönelttiğimiz Ümit Yasin Kısa, Binanın içerdiği parsel içindeki yerler dışında kamuya ait yolların tapu kaydında bir kişiye ait olması mümkün değildir. Bu yolların genel dağıtımı dağıtılmamış kamu alanlarıdır. Bu nedenle sürecin bir kısmı çevredeki binalarda oturanların mülkiyetinde olamaz. Bu yollar genel kullanım için tüm yurttaşlara dağıtımı yapılmamış alanladır” açıklamalarında yer aldı.

EYLEMLER ORANTILILIK İLKESİNE UYGUN OLMALI

Bina girişlerine şartları önleyecek duba gibi bazı engeller koyulabiliyor.

Ümit Yasin Kısa, bir binanın ana girişi gibi patlayıcı araç park edilmesi, olası bir acil durumda kişilerin zor durumda bırakılacağından bu şekilde parkın önlenmesinin sağlanabileceğini söyledi. “Ancak bu gibi eylemlerin ve bunların aralıksız ilkesine uygun olması gerekir. Kamuya açık bir saklama alanının kendi kullanımının ayrılması için bir kişi tarafından çevrelenmesi hukuka aykırıdır.”

KİRACI OTOPARKTAN YARRLANABİLİR

Taşınmazdaki depolamanın nasıl ve ne şekilde yürütülmesinin yönetim planınında belirlenebildiğini vurgulayan Ümit Yasin Kısa, “Eğer kira sözleşmesinde özel bir hüküm yoksa kira sözleşmesinin akdedilmesiyle birlikte ortak kullanım hakkının korunmasıdır. Bu durumda otopark da sahibinin kullanımında olacak ve bundan da faydalanacaktır” dedi.