Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

2020’nin ilk PPK toplantısı

Yarın Merkez Bankası geçen yıl sonunda aldığı karar doğrultusunda 2020 nin ilk PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısını gerçekleştirecek.

Bilindiği üzere bu yıla kadar banka bu toplantılarını aylık olarak yapmıyordu. Fakat bu yıldan itibaren kurul her ay toplanarak Merkez Bankasının uygulayacağı para politikalarının ilke ve stratejilerini belirleyerek faiz seviyelerini kamuoyuyla paylaşacaktır.

Piyasa mekanizmasının verimli çalışabilmesinde önemli bir yer tutan faizin durumuyla birlikte 2019 yılının son yarısında ciddi oranlarda düşen faiz seviyeleri bu yılda düşen bir seyir izlemeye devam edecek gibi görünmektedir.

Reel faizlerin minimum seviyelerde olduğu dünya da ülkemizdeki faiz seviyelerinin de hızla buralara yaklaşması piyasaları büyük oranda rahatlatmaya devam edecektir.

Bunun yanında % 11.84 ile 2019 yılı enflasyon oranının % 12 lik Merkez Bankası enflasyon beklentisinin altında kalması faizlerde ki düşüşün devam edeceğinin bir başka göstergesi olarak yorumlanabilir.

Elimizde olan tüm bu verilere baktığımızda her ay düzenli bir faiz indiriminin olacağını söylemek şimdiden mümkündür. Hatta yarın ki faiz indirimi tahminimde 100 ila 150 baz puan aralığında olacağı yönündedir.

Ama sadece faizlerin indirilmesi piyasanın canlanması için yeterli değildir. Bu yetersizliğin ülkelerin yaş ortalamasıyla da yakından ilgisi bulunmaktadır.

Şöyle ki Afrika kıtasının yaş ortalaması 19.4, Avrupa kıtasının ki ise 43 tür. Ülkemizin yaş ortalaması 31 civarında iken dünyanın en yaşlı ülkesi konumunda bulunan Japonya nın yaş ortalaması 47.3 tür.

Avrupa da faizlerin sıfırın altında yani negatif durumda olmasına rağmen ekonominin canlı bir hal alması sağlanamıyor. Aralarında oldukça büyük mesafe olmasına rağmen Japonya ekonomisi için de durum farklı değildir.

Her ikisinde de faizler negatif, ekonomiler dünyanın en iyi ekonomileri fakat ortalama yaş seviyesi de birbirine yakın olduğundan ekonomik aktivite arzu edilen canlılıkta değildir.

Bu durumunda tek sebebi nüfusun giderek yaşlanması ve ekonomik yapılanmada ki insan faktörünün güçlü bir şekilde ekonomik aktivitelere katılamayışıdır.

Son yıllarda ülkemizin de yaş ortalamasının giderek arttığını şahit oluyoruz ki bu durum faizlerin de yüksek olduğu bir ülke için gelecek adına çokta umutlu olmamamıza vesile oluyor.

Fakat şuanda Avrupa ve Japonya dan çok daha genç bir nüfusa sahip olmamızın yanına bir de faiz oranlarında ki ciddi düşüşü ekleyebilirsek piyasa ekonomisini canlandırabilmek adına olumlu çalışmalar ortaya koymuş olacağız.

Dışarıdan birçok etkenin etkili olduğu ekonomi biliminde aslında hiçbir sebep tek başına hareket etmemektedir.

Yani sebepler tıpkı bir zinciri oluşturan halkaların birbirini etkilediği gibi birbirinden etkilenmektedir.

Ekonomik realitelerden biriside bu olduğuna göre etrafımızda bulunan birçok ülkeye göre daha genç bir yaş ortalamasına sahip olmamızı yapıcı bir şekilde koordine ederek ekonomik desteklerle de desteklediğimiz zaman büyüme, istihdam ve sosyal refah konularında çok verimli bir yapı oluşturabileceğiz.

Yeter ki hastalığı ortaya doğru koyalım sonrasında teşhisi kesin bir şekilde belirtmenin ardından tedavi sürecini doğru yönetebilelim.

Yorumlar (47 Yorum)

 • Avatar

  Turgut Ustaoğlu

  Merkez vurmadan bankalar öldürdü
  Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi bankalar faiz indirmeye başladı. Merkez Bankası'nın faizleri 100 ile 200 baz puan arasında indirmesi bekleniyor fikrim sizin yazınızı da okuduktan sonra değişmedi

 • Avatar

  Resul Şahin

  Mustafa bey,
  Global likiditeden gelişen ülkeler faydalanırken ülkemiz 1,5 sene öncesine ancak geri dönmüş.
  CDS seviyemiz, bundan 2-3 sene önce Brezilya, Rusya, Güney Afrika ile başabaştı. 2015/16/17 yıllarının ortalamasında, Türkiye 236 iken, Rusya 234, Brezilya 257, Güney Afrika 237 idi.
  Oysa şimdi bu ülkeler lig atlarken, rakiplerimiz Mısır, Umman, Senegal olmuş. CDS sadece bir finansal ürün değil. Dış borç için cebimizden çıkan faizi gösteriyor, aynı zamanda bir yönetim kalitesi göstergesi

 • Avatar

  Ercüment Çelik

  Anadolu irfani nasil guzel bir olay, "olacagina varir" ifadesi ne guzel bir ifadedir yahu.

 • Avatar

  M ERASLAN

  İNŞALLAH temennilerinizi dikkate alırlar hocam

 • Avatar

  Serkan Demir

  Nüfusumuz artıyor, ama büyümenin kalkınmanın özü olması beklenen insanımız "umudunu yitiriyor", işgücü piyasasına katılmıyor. 2018 yılında artan nüfusun %83’ü işgücüne katılırken bu yıl rakam sadece %9!!!
  Sizcede krizi ve yarattığı umutsuzluğu kabul etmenin vakti gelmedi mi Mustafa bey?

 • Avatar

  Erdal Buyrul

  Türkiye’nin toplam dış ticareti gerilemektedir. 2017 yılında 390,7, 2018 yılında 390,9 ml $ olarak gerçekleşen dış ticaret hacmi 2019 yılında 381,9 ml $ olarak gerçekleşti. 2013'te hacmin 403,4 ml $ olduğunu hatırladığımızda toplam hacimdeki daralmayı daha net görebiliriz.

 • Avatar

  Aslı Çevik

  Ekonomide en temel sorunumuz yönetimdeki yanlışlar yüzünden öngörülebilirliğin ortadan kalkması, güven kaybı ve sonuç olarak umutsuzluktur.
  Türkiye’nin ekonomide çözülemeyecek sorunu yok.
  Yeter ki umudu yeniden kazanalı

 • Avatar

  TÜBA Küçükşahin

  Kişi başına milli gelirimiz 6 yıl öncesine göre %30 düştü, 2007 yılındaki seviyesinin altında. Gelir dağılımı giderek bozuluyor ortalama gelir düzeyi aylık 500 ABD doları bile değil. İhracatımızın kg. başına değeri son birkaç yılda %15 geriledi.
  Neden böyle oluyor?

 • Avatar

  Ramazan Can

  Ekonomiyi hafriyat-AVM-rezidans üçgenine sıkışmış rant düzeninden çıkarırsak orta gelir tuzağından kurtuluş mümkün.

 • Avatar

  Ekrem Kara

  Mustafa hoca bakıyorum da siz bile artık bir tahmin yazmıyorsunuz Ekonomi politikalarıyla ilgili kararlar gerçeklikten uzak, piyasanın uygulamalarına ve ekonomi biliminin yasalarına aykırı biçimde alınınca, uygulamalarda keyfî ve tarafgir davranılınca, öngörülebilirlik kalmaz. Varlıklarımız değer kaybeder. Bu ise daha az iş ve aş demektir.

 • Avatar

  Handan Yılmaz

  Şehirlerde yaşayan 6 kişiden 1’i ve her 4 gencimizden 1’i işsiz mi?
  Kutuplaştırıcı söyleme sarıl!..
  Bize benzeyen ekonomilere göre iki kattan fazla enflasyon, üç kattan fazla faiz mi var?
  Yapay gündemi tartıştırıp düşman yarat!..olan biten bu değil mi Mustafa bey neden açık açık söylemiyorsunuz ?

 • Avatar

  Emine Özden

  “Faizler düştü ama kura bir şey olmadı. Hani Merkez Bankası faiz indirirse kur patlardı?”

 • Avatar

  Talat Özdem

  Vatandaşlar TL’nin değerini koruyacağına güvenmeye başlamış, birikimler TL olarak değerlendirilmeye başlamıştı.
  Mayıs 2016’da TL mevduatın oranı bir miktar gerilemiş olmakla birlikte hâlâ %61’in üzerindeydi.
  Ağustos sonu itibariyle dövizin payı yeniden %50’yi geçti ne olacak şimdi sizce ?

 • Avatar

  Ömür Tozcu

  Mustafa bey 200 TL’nin bugünkü USD karşılığı: $34,30
  Geçmişteki banknotların bugün karşılık geldiği satın alma gücü
  ₺20 bin: 214,14
  ₺1 milyon: 248,84
  ₺20 milyon: 127,61
  ₺200: 521,12
  Bugün elimizde tuttuğumuz ₺200 banknot ilk ihraç tarihindeki ₺76,76’ya karşılık geliyor sadece !

 • Avatar

  Davut Pehlivanlı

  Hedef ile Tahmin farkını bilen bir ekonomi yönetimi ekonomi yazarı olsa fena olmaz okuyoruz sizleri fakat hedefimiz ney tahminler ne ? Neden kimse yazmıyor bu kadar zor mu?

 • Avatar

  Tahsin Doğan

  Halkımız da işletmelerimiz de, enflasyon gelişmiş ülkelerde ortalama %1.7, bizim de içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülkelerde ise %4.7 seviyesinde iken gerçek enflasyon hedefinin 2.5 katı olan %12’lerde bir enflasyon utancını ve sıkıntısını hak etmiyoruz biz bunu .

 • Avatar

  Erhan Cansız

  “Asgari ücret artık en düşük ücret olmaktan çıkmış,kitlelerin yaşam biçimi haline dönüşmüş.”
  Tam olarak bu nedenle uluslararası karşılaştırmalarda satınalma gücüne göre asgari ücreti baz alıp, “ücretlilerin durumu hiçde fena değil” gibi algı çabalarına sığınmamalıyız .Faiz indir bindir sonra tartışalım önce bunu Yani asgari ücreti yazın.

 • Avatar

  Rahman Çınar

  Küresel ölçekte büyük projelere imza atmaktan bahsederken, bu projelere milyarlarca dolarlık yatırım yapabileceğimizi söylerken varolduğunu iddia ettiğimiz mali gücümüz nedense çalışanların onurlu bir hayat talepleri söz konusu olduğunda bir anda ortadan kaybolmaktadır.Faiz dinimizce haram ilken neden herkesin dilindedir cebindedir ?ve bu kadar önemlidir neden ? Neden ?…

 • Avatar

  Kerem Çağlayan

  Türk ekonomisinin en önemli sorunu enflasyondur. Enflasyon düşük satınalma gücü, yüksek ve istikrarsız faiz yükü, sağlıklı olamayan bir büyüme modeli, yüksek işsizlik, zayıf para, adaletsiz gelir dağılımı vb birçok dengesizliğin ana sebebidir.

 • Avatar

  Edip Elibol

  2030 yılı itibariyle yaşlanan nüfusun sağlık sisteminden yararlanmaya devam edebilmesi 16 AB ülkesi için önemli bir mali risk halini alacak. Her emekli Avrupalı için bugün 4 olan çalışan sayısının 2’ye düşmesi bekleniyor!çözülemeyen sorunların kaçınılmaz sonuçları ülkemiz içinde geçerli

 • Avatar

  Sedef Dündar

  Bankacılık sektörü rehabilitasyonuna dair gerçekçi, makul ve adil bir politika çerçevesinin henüz oluşturulamamış olması, ekonomimizin alışılmış hızda normalize olmamasının en önemli nedenlerinden biri malesef.

 • Avatar

  Funda Poyraz

  Enflasyonda hedeflerimize ulaşmadan, istikrarlı ve güçlü bir büyüme potansiyelini yakalamamız ve çok ihtiyaç duyduğumuz uzun vadeli uluslararası finansmana erişmemiz çok zordur.

 • Avatar

  Ebru Çeliktaş

  Kaleminize sağlık hocam

 • Avatar

  Kenan TATAR

  Hocam can alıcı yer tamda bu: ''Yeter ki hastalığı ortaya doğru koyalım sonrasında teşhisi kesin bir şekilde belirtmenin ardından tedavi sürecini doğru yönetebilelim.'' saygılarımla…

 • Avatar

  Melis Yeşil

  İki parametre birbiriyle o kadar yakın ilişkili ki bu ilişki ancak bu derece yalın bir ifadeyle anlatılabilirdi.Derslerde anlattığınız gibi yalın, sade ve kendine has bir üslup.

 • Avatar

  Ender Çeliktaş

  Güçlü, üreten bir ekonomiye sahip olmadığımız sürece sağlıklı bir para politikası oluşturmamız mümkün değildir. İnşallah Para Politikası Kurulunda ülkemiz için hayırlı sonuçlar doğuracak kararlar alınır. Mustafa hocamın eline sağlık.

 • Avatar

  A. ÇAMSIZ

  Elimizdeki imkanları iyi ve güzel şekilde kullanamadıktan sonra hiçbir şeyin anlamı yok ki.Evet genç bir nüfus yapımız var ama gençler bu gücümüzü kullanabilecek durumda değiller ki daha doğrusu konunun öneminin farkında değiller.

 • Avatar

  Nursel Candan

  Hocam dediğiniz gibi merkez faizi 75 baz puan indirdi.Bu hızla her ay inerse yıl sonu ülkede faiz yüzde 3 seviyelerinde olur ki genç nüfusumuzu da kullanabilirsek önümüz rahatlar diye umut ediyorum.

 • Avatar

  Muratti

  Hocam şunu demişsiniz elimizdeki kaynakları yeterince verimli kullanamıyoruz.Durum böyle olunca da portakal orada kal diyoruz.

 • Avatar

  Rüya Gündoğdu

  Mustafa hocam tebrikler başarılar diliyorum.

 • Avatar

  Tahsin Kaval

  Reel faiz sıfır veya negatif olduktan bir süre sonra oldukça hızlı yükselebiliyor neden ?

 • Avatar

  Elif İşcan

  Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi reel sektöre moral ve cesaret veriyor. Faiz indirimlerinin yılın geri kalanında da sürmesini mi öngörüyorsunuz ?anlamadım.

 • Avatar

  Neslihan Varol

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, zayıf para politikası kredibilitesi ve reel faizlerdeki büyük düşüşün, Türkiye'nin "BB-" olan kredi notu üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini de bildirmişti.

 • Avatar

  Hüseyin Has

  Maalesef veriler bile doğru açıklanmıyor . Hep algı yapılıyor halbu ki herşey doğru açıklansa ve doğru tedbirler alınsa, israf önlense iyileşme sağlanır.

 • Avatar

  HUZUR İSLAMDA

  Süreçler doğru yönetilirse bu ülkenin önünde durmak çok mümkün değil.Ama yönetilirse.

 • Avatar

  C.YILMAZ

  Dataları iyi okuyup değerlendirebildiğimizde bilimsel verilerle hareket etmiş oluruz ki bu durum bize çok ciddi katma değer katar.

 • Avatar

  Selim Yozgat

  Kalkınma ve refah üretimle kırsalda başlar Mustafa bey Çiftçiler ekonomik açmazları'ndan kurtarılmayı bekliyor..
  Esnaf, çoğunluk kepenk kapattı…
  Sosyal yaşam da eşitlik – adalet
  İşsizliğe istihdam, iş alımlarında yanlı olmamak..
  Hep Rabbena ile olmaz fiddünyaaaa …

 • Avatar

  Ersin Kutay

  Mustafa hocam konuyla çok alakalı değil fakat Kanal İstanbul'un inşa maliyeti heryerden yazıldığı gibi 125 milyar lira değil, şu an itibarıyla 75 milyar lira olarak hesaplanıyor
  İdlib'den yeni gelecek mülteci sayısını da ilk önce 30.000 şimdi 400.000 olarak açıklandı şunu söylemek istiyorum siz bir akademisyen olarak verilerin arasındaki uçurumlardan dolayı zorluk yaşamıyor musunuz , yaşıyorsanız bunu nasıl çözümlüyorsunuz teşekkür ediyorum.

 • Avatar

  Bora Kürekçi

  PPK toplantısı da nedir Mustafa bey ekonomi ile ilgilendiğiniz kadar; "Evde soba yakamıyoruz, bari çocuklar okulda ısınsın" diye çocuklarını 1-2 saat önceden okula yollayan annelerin sorunlarını niçin yazmıyorsunuz . Çocuğuna harçlık veremeden okula yollayan babalar ile hiç toplantı yaptınız mı siz ?! Toplantıysa toplantınızı önce bu anneler ile Babalarla yapmalısınız ondan sonra politika üretiniz.

 • Avatar

  Nurhan Dağdeviren

  Maliye politikaları ya da para politikalarıyla büyüme kısa soluklu olur. O yüzden; Ne kadar yapısal reform, o kadar büyüme olur.

 • Avatar

  Handan Durgun

  Mustafa hocam enerji fiyatları neden ahresif yükseliyor ne gibi tedbirler alındı yada alınmalı bu konuyuda köşenize alırsanız mutlu oluruz. Teşekkürler

 • Avatar

  Hüseyin BAŞER

  Hocam Harika bir anlarım…

 • Avatar

  Gürkan Yiğitel

  Küresel finansal krizden sonra güçlü büyüme performansı gösteren Alman ekonomisi, ticaret ihtilafları ve küresel belirsizliklerin ortasında geçen yıl yüzde 0,6'lık bir büyüme gösterdi. Böylece, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, 2013’den beri en zayıf büyüme performansını ortaya koydu.

 • Avatar

  Tamer Saraylı

  Mustafa hocam Avrupa için, Çin'e ve diğer dinamik Asya ekonomilerine odaklamak akıllıca olacaktır

 • Avatar

  Funda Sevgin

  Avrupa ülkelerinde doğum oranı çok düşük, ekonomisi kötü de olsa öncelik vermesi normaldir. Biz de nüfus çok, insan kıymeti neredeyse yok.

 • Avatar

  Yakup Alperen

  Rize'de ürettiğimiz ÇAYKUR ÇAY'ı Almanya'dan daha pahalıya alan bizizKendi ürettiğimiz rakıyı dünyada en pahalı içen biziz,
  %75'ini ürettiğimiz fındığı dünyada en pahalı yiyen biziz…
  Tarlada 1 liraya çıkan domatesi 8 liraya alan biziz bu uzarsa gider bu nasıl bir politika hocam bize izah eder misiniz?

 • Avatar

  Eren Hiçyılmaz

  Mustafa bey evet aynen dediğiniz gibi yeterki hastalığı ortaya doğru koyalım . Hazinemizin ödeyeceği günlük borcun faizi 347 milyon 252 bin TL imiş!!!

Yorumları Gör (47 Yorum)