Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

35 milyon Uygur insanı yok olmak üzere!..

Çin’in BM Güvenlik Konseyi’ndeki pozisyonu, Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği, sahip olduğu siyasi ve ekonomik gücü, maalesefÇin’teki insan hakkı ihlallerinin görmezden gelinmesinde çok büyük bir etkiye sahip. 70yıldır Doğu Türkistan’da rutin olarak zulüm ve baskı politikalarını sürdüren Çin, 2009 yılındaki Urumçi olaylarından sonra, bilhassa Ramazan aylarında Uygur Müslümanlarına karşı baskılarını arttırıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, yayımladığı raporunda Çin’in bölgede yaygın bir etnik ayrımcılık, dinî faaliyetlere yönelik baskı ve artan bir kültürel sindirme politikası uyguladığını bildiriyor. Raporda ayrıca uluslararası gözlemci kuruluşlar ve yabancı gazetecilerin bölgede çalışma yapmasına da güvenlik bahanesiyle izin verilmediği ifade ediliyor.

Çin’in uzun yıllardır Doğu Türkistan’da uyguladığı politikanın ana hedefinin, dinî ve kültürel asimilasyonla Uygur Türklerini yok etmek olduğu anlaşılıyor. Çin yönetiminin bu politikası çeşitli kurumların raporlarıyla da ortaya konmuş durumda.

İnsan hakları konusunda çalışan Uluslararası Af Örgütü de son yıllarda Nepal, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan ve bazı komşu ülkelerden Çin’e zorla geri gönderilen Uygur mültecilerle ilgili dikkat çekici raporlar yayımladı. Bahsi geçen ülkelerin hemen hiçbirinin Çin’in taleplerine “hayır” demediği ve kendilerine sığınan Doğu Türkistanlıları Çin’e teslim ettiği; teslim edilenlerin çoğunun ya ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı ya da idam edildiği bu raporlarla ortaya konuyor.

Çin yönetimi tarafından sürgündeki Uygurların Doğu Türkistan’da bulunan yakın akrabalarına da baskı yapıldığı, mal varlıklarına el konulduğu, devlet kurumlarında çalışmalarının engellendiği, sürekli olarak sorguya çekildikleri ve psikolojik baskılara maruz kaldıkları da çeşitli kaynaklar tarafından dile getiriliyor.

Son yıllarda İslam dünyasında -özellikle Ortadoğu’da- yaşanan karışıklıkları fırsat bilen Batı dünyasının oluşturduğu “İslam=terör” algısı da Çin tarafından fırsata dönüştürülmüş durumda.Bugün Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakkı ihlalleri son derece endişe verici bir tablo ortaya koyuyor. 2009 yılındaki Urumçi Katliamı sonrasında Türkiye kamuoyu ve siyasi partilerin göstermiş olduğu hassasiyetin hukuki zeminde devamının gelmemesi ise, Doğu Türkistan’da baskılara maruz kalan Uygurlar için üzüntü verici sonuçlar doğuruyor.

Bölgede 70 yıldır devam eden insan hakkı ihlallerinin gündeme gelmesi için kurulacak özel komisyonlar ve yapılacak akademik çalışmalarla Batı’nın ve İslam ülkelerinin konuya dikkatlerinin çekilmesi de önem arz ediyor.

Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini protesto amacıyla 9 kişilik bir grup 15 Aralık’ta İstanbul’dan Ankara’ya yürümeye başladı. Basınımızın nedense bu yürüyüşe duyarsız. Çin’in zulümlerini protesto amaçlı Ankara’ya yürüyen grup, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’den yeni katılımlarla 30 kişiye ulaştı.Ankara yolunda açıklama yapan Uygur Türkü Ali Ekber, Doğu Türkistan’da zulmün 70 yıldır devam ettiğini beirterek; “70 yıldır devam eden zulüm katlandı ve 5 yıldır şiddetini arttırdı. Bunu dünya medyası görmezlikten geliyor. İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşümüz ile bu zulmü duyurmaya çalışıyor, zulme dur demeye Türk halkını davet ediyoruz. Tüm insanları soykırıma karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu soykırım nedeniyle 35 milyon Uygur insanı yok olmak üzere” diyor.

Biz ülke olarak gücün değil, her zaman mazlumun yanında olduk. Öyleyse yine mazlumun yanında yer almamız gerekmiyor mu?

Selam ve dua ile…