Reklamı Kapat

Her çağda bilgi önemi bakımından, Kur'an'a denk bir kitap yok

Uzayın 93 milyar ışık yılı çapında olduğu kabul ediliyor… Öyle de olsa, uzayın 94 milyar ışık yılının ötesini ve ötesinin de ötesini merak ediyorum.

 Biliyorum ki, uzayın ötesinin ötesi var. Aklı aşan noktaları da var. Yedi kat Gökyüzünün (kimi yedi katman diyor, böyle bile olsa) 6. yüzyılda o katlar bilinmiyordu.

 Milyonlarca galaksi taşıyan bölümü birinci kat. İkide, üçte, yedide ne var? Yedi kat üstünde ne var? Merak üstüne merak...

Yine dönelim göğün ne olduğunun bilinmediği 6. yüzyıla; 2. gök ne? Hâlâ binmiyorken Kur’an’la geliyordu bilgiler. “Meğer gök yarılırmış (İnfitar 1).” Bir de ne öğrense iyi asrın insanı, “Gökle yer arasında bir şeyler varmış (Maide 18).” Buradan da hava boşluğu dediğimiz atmosfer araştırılıp, çeşitli gazlar bulunmuş sonrasında.

Meğer bu göğü yaratan boşuna yaratmamış: “Onlar, ayaktayken, otururken yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. Ve derler ki: Rabbimiz! Sen bunları boşuna yaratmadın. (Ali İmran 191)”

Gökle başlarlar düşünmeye. Evet, ne demiş yaratan: “... Göklerin yerin yaratılışı hakkında düşünürler. Düşünmeye gökyüzüyle devam etmek aman Allah ne müthiş kılavuz. (Ali İmran 191)”

Kur’an’, bu harika devrim kitabını, İslâm düşmanları sıfır kaynaklarına rağmen önemsiz mi görüyorlar? Pes!

 * Bizler el ele verip uzay bilimi üzerinde çalışmazsak, Amerika ve yandaşları gözümüzü de çalar.
 * Kısmet, gökten zembille inmez. Atasözü.

BU AYETLER DE UZAY BİLİMİNDE DEVRİMDİR

Fizikte, kimyada ve matematik gibi bilim dallarında gereken her şeyi insan beynine veren Allah, Kur’an’ı basit kitap olarak verir mi?.. Kur’an’ın değerini önemini bilmeyenler, bu soruya cevap veremez.

Tabii ki çözünürlüğü yüksek olan bir kitabı iyi niyetli olanlar, okuyan üzerinde hidayet oldukları halde çalışanlar takdir eder, diğerleri ayetlere dikkatlice bakmıyorlar bile...

Kendi inançsızlığına bakmayanlar da problemi Kur’an’a fatura ediyorlar. O zaman da Kur’an kendisini açmıyor onlara… Allah'ın yaptığı her şey mükemmeldir başta bu kural bilinmeli. Şu ayetlerin, Şanı Yüce Allah’tan (cc) geldiği nasıl bilinmez o zamana kadar bu bilgi yere inmemiştir ki… Bu ayetleri okudukça imanlı bir fizikçi olmadığıma üzülüyorum. Tekrar olacak amma bu ayet bilimde devrim açısından müthiş bir şeyler söylüyor: “İnkâr edenler, gökler ve yer bitişik iken ayırdığımızı, her canlıyı sudan yarattığımızı bilmezler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı? (Enbiya 30).

Her şeyin sudan meydana geldiğini ilk defa söyleyen Allah. Bilimde bu bu ayetler , ileri seviyede bir devrimdir. Uzayın bitişikken ayrılması da... Gaz halindeyken bitişik olduğunu artık herkes biliyor.

“Başka bir ayet olmasaydı da ben bu ayetle Kur’an’ın Allah'tan geldiğine inanırdım.” diyen eski ateist ama yeni Müslüman olan bir kardeşimizi hatırladım.

Asır yedinci asır ve bilimin 1926’da devasa aygıtlarla bulduğu, “Gök cisimleri önceleri bitişikti” gerçeğini o çağda açıklıyor Kur’an-ı Kerim. O dönem can sahabe kardeşlerimiz iman etse de bu çağın insanı kadar detayını araştırma imkânları yoktu bu ayetlerin, fakat can Ashab-ı Kiram ölümüne iman etmişlerdi.

*Üç çocuğumuz varsa birini öğretmen birini astronom yapalım.
*Gökyüzüne düşünerek bakan Allah’ı bulur.

Gök ayetlerini yeterince anlatsak

GENÇLERİN ÇOĞU KUR’AN’I TANIRDI

“Ashab neden anlamamıştır” diyoruz Enbiya 30. ayeti kerimeyi? Çünkü o dönem Big Bang, büyük patlama bulunmamıştı... Uzayın inceliklerini bulan aygıtlar icat edilmemişti...

Ay, Güneş ve yıldızların birleşik olduğu bilimsel olarak tespit edilmemişti, canlıların sudan yaratıldığı (Enbiya 30) ayeti bilimde o yüzden devrimdir. Bu ayet geldiğinde bilim dünyasının henüz hayallerine bile gelmemişti bütün canlıların sudan yaratıldığı. Ayette bildirilen konuların hiçbiri bulunmamıştı... Onlar manasını bilmezken de iman etmişlerdi, çağdaşlarımız bildiği halde iman etmezse problem Kur'an'da değil.

 Belçika’da NASA’da çalışan bir profesöre bu ayeti söylediğimde adam şoke oldu. Biz dinimizi de anlatamadık. Bir Hıristiyan kadının milyonlarca takipçisi var, ülkemizde Türkçe yayın yapıyor anlattıkları hayal ve hurafe, o yalanlarla beş milyon takipçi topluyor, biz gerçeklerle toplayamıyoruz.

Neden?.. Nedeni Kur’an’ı hepimiz tanıyıp anlatamıyoruz. Ama o Hıristiyan, “Bu gece Rabb ile konuştum sizi affedecek.” diyor. Yalanları uydurmaları ayyukta. Doğru bizim dinimiz, biz haklıyız ama biz ne yapıyoruz? Mesele uzayın bitişikliği, her şeyin sudan olduğu ayeti ve “Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık, onlar ise gökyüzünün işaretlerine yüz çeviriyorlar. (Enbiya 32).” ayetlerini bile bildirmemişiz Müslüman olan halka. Demek gökyüzünün işaretleri de var. Bu ayetler bile yeter bilimsel devrimi anlatmaya. Daha neler var Allah'ın bildirdiği; fakat ciltler dolusu kitapla ancak açıklanabilir. “Gökyüzü erimiş maden gibi olacak.” (Me’ariç 8) “Gökte çatlak var mı?” (Kaf 6)

 Bir modele bakmaksızın kusursuzca var eden Allah’a iman etmek için, insanın temiz kalpli olması gerekiyor, kirli kalpler iman edemez!..

 * Uzaya yayılmazsak bin yıl sonra, hayatta kalabileceğimizi sanmıyorum (Stephen Hawking)
* Uzun vadede insan türünün geleceği uzayda. (Stephen Hawking)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emine Şenlikoğlu - Mesaj Gönder

# Uzay

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?