Bölmenin, ayrıştırmanın adını “cemaat” koymuşlar

Cemaat; tefrikaya düşmemiş topluluk anlamına gelmektedir. Cemaattekiler, birlik ve beraberliklerini muhafaza eden, müttefik ve mütesanit insanlardır. Günümüz toplumunda cemaatçilik kavramı ise, maalesef tam tersine, cemiyeti bozan “fırkacılık” ve “hizipçilik” anlamında kullanılmaktadır. Hak Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın...” (Âl-i İmrân Suresi-103)

Peygamber Efendimiz’in (sav) ümmeti olan bizlerin, tek bir cemaati vardır. O da “Ehl-i Sünnet ve’l Cemaat”tir. Peygamberimiz’den (sav) sonra, Sahabeler, gördüklerini ve öğrendiklerini, kendilerinden sonraki kuşaklara aktarmışlardır.

Daha sonra bazı insanlar, Sünnetten ve Ümmetin umumi yolundan ayrılıp; yeni görüşler beyan etmeye başlayınca, Selef-i Salihin’in şu ikazıyla karşılaşmışlardır: “Sünnetten ayrılmayın, Müslümanların birlik ve beraberliğini bozmayın, cemaat olun.” İşte Ehl-i Sünnet ve’l Cemaat tabiri böyle çıkmıştır. Demek cemaatin anlamı; “bütün Müslümanların bir ve beraber olmasıdır.”

FIRKACILIK, HARAMDIR 

Günümüzdeki cemaat kavramı, “fırkacılık” olarak algılanmakta ve hatta yaşanmaktadır. Fırkacılık ise; Din-i Mübin-i İslam’da “haramdır”. Cemaat olmak, ümmeti kucaklamak anlamında olursa meşru, olmaz ise gayrı meşrudur.

Dikkat edildiğinde, şimdiki cemaatçilik kavramı, Müslümanları “bölmek” üzerine kurulmuş bir sistemdir. Müslümanları birbirinden ayıran, kuşatıcı olmayan, birini diğerine üstün gösteren ve ayrıcalıklı statü veren; farklı gruplar manasında kullanılmaktadır. Kur’an-ı Kerim insanları, “Müslüman” ve “kâfir” olmak üzere ikiye ayırır. Demek müminlerin sadece bir cemaati olmalı. Müteaddit olmamalı… O halde cemaat denilen şey; bütün ümmeti kapsayıcı ve içine alan bir sistem olmazsa, buna “Fırkacılık” denilir.

OCU-BUCU VEYA ŞUCU… 

Müslümanlar, örgüt mantığından kurtarılmadığı sürece, bölünmeye, parçalanmaya ve güdülüp-yönetilmeye mahkûmdur. Bu handikaptan kurtulmak, ancak bütün ümmeti kapsayıcı bir sistemle mümkündür. Bunun ölçüsü de “ocu-bucu veya şucu” ayrıştırmasını yapmamaktan geçer. Müslümanları birleştirecek iki ana kaynak vardır. Biri Kur’an-ı Kerim, diğeri de Hadisi Şeriflerdir. Onun için yapılacak en önemli görev, Kur’an ile Hadisi ön plana çıkartmaktır.

TEK KİMLİĞİMİZ VARDIR!..

Alt kimlik veya üst kimlik olmadan, tek kimliğimiz olan “İslam”a sıkı sıkıya sarılmamız gerekir. Buna Kur’an-ı Kerim ve hadis kimliği de diyebiliriz. Her türlü bölünmeye ve ayrışmaya sebebiyet verecek oluşumdan uzak durulmalıdır. Cemaatin siyasi veya ekonomik bir çıkarının da olmaması lazımdır. Menfaati ve kazancı varsa; bu o cemaati dünyevileştirir ve örgütleştirir. Cemaati, örgütten ayırt eden iki şey vardır:
Birincisi: Kur’an ve sünnete hizmetçi olunması.
İkincisi: Dünyevi bir maksadının olmaması.
Hizmetkârlık mekânı olmalı; saltanat makamı olmamalı. 

Kitap ve sünnet öne alınmalı ve hususi meşrep arka plana atılmalıdır. Eğer bir kişi, bir guruba gidiyorsa, “ben şucuyum, bucuyum” demeyecek. “Ben, Kur’an’ı, sünneti ve hadisi öğreniyorum. Bunları öğrenmek için de, şuraya gidiyorum” diyecek. Hususi meşrep ve mesleğini, Kur’an-ı Kerim’e hizmetçi yaparken, Kur-an-ı Kerim ve hadislere bakarak, ölçüyü belirleyecek. Halktan bir şey istemeyecek. Burası sadece hizmetkârlık mekânı olacak; saltanat makamı olmayacak…

Selam ve dua ile…
Fiemanillah…
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.

04

Abdullah - Çok güzel olmuş. İyi tespit, teşekkürler

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Haziran 01:00
03

Hüseyin Çetiner - Çok doğru ve yerinde tespitler...Yararlandık

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 13 Haziran 11:45
02

Hamza Boztepe - İslami bilgilerimizi tazelemiş oldun aydınlatılmış ve yerinde tespitlerine. Selam ve dua ile...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 13 Haziran 10:25


Anket Vitor Pereira Fenerbahçe’de başarılı olur mu?