Reklamı Kapat

Bela ve musibetlere bu açıdan bakmak lazım!

İslam alimleri, Hak din olan İslamiyeti şu şekilde tarif etmişlerdir:
Din, akıl sahibi insanları, kendi iradeleriyle, bizzat hayr olan şeylere sevk eden İlâhî kanunlar manzumesidir.
Bu tarifte iki esas vurgulanmaktadır:

Birincisi: Din-i hakİlahi’dir; yani Allah tarafından vaz‘ edilmiştir. Kanun koyan, yalnız Allah’tır. Beşerin fikir ve iradesine müracaat edilmemiştir.
İkincisi: Din, peygamberler vâsıtasıyla bir kaide, bir kanun, bir nizam dahilinde beşere tebliğ edilmiştir. Dini gönderen Allah olduğu gibi; o dinin hayata nasıl geçirileceği husussunu da bizzat Kendisi, numune-i imtisal olan peygamberler vâsıtasıyla beşere tebliğ buyurmuş, ulema-i İslâm ise bu tebligatı devam ettirmişlerdir.

Bütün peygamberlerin şeriatlarında mevcut olan bütün teklifi emirler, beş mühim esası muhafaza etmek içindir. Bu beş esasa, “zarûrât-ı hamse” veya “makâsıd-ı hamse” veya “külliyât-ı hamse” denir. Bunlar:

1. Aklın korunmasıdır. Bu maksadın tahakkuku için, meselâ; içki içmek, yasaklanmıştır.

2. Dinin korunmasıdır. Bu maksadın tahakkuku için, meselâ; İslam devletine cihad, emredilmiştir.

3. Nefsin (canın) korunmasıdır. Bu maksadın tahakkuku için, meselâ; cana kıymak veya bir insana zarar vermek yasaklanmış; kısasa kısas hükmü vaz’ edilmiştir.

4. Malın korunmasıdır. Bu maksadın tahakkuku için, meselâ; hırsızlık ve gasp yasaklanmıştır.

5. Neslin, ırz ve namusun korunmasıdır. Bu maksadın tahakkuku için, meselâ; zina yasaklanmıştır.
Bu kainatı “tekvini” kanunlarla idare eden Allah; beşeri de kitap ve sünnetten ibaret olan “teklifi” kanunlarla idare etmeyi irade etmiştir. Böylelikle insanlığın, alemdeki nizama ayak uydurmasını hükmetmiştir. Maatteessüf beşer kitap ve sünnete uymayarak; alemde fesada sebebiyet vermiştir. İşte maruz kaldığımız bela ve musibetler, bunun neticesidir. Bakınız Peygamberimiz (sav) bu hususta ne diyor: Abdullah ibn-i Ömer (r.a) tarafından rivayet edilmiştir:

Resulullah (sav) bize yönelerek şöyle buyurdu:

“Ey Muhacirler cemaati!

Beş şey vardır ki, onlarla müptela olacağınız zaman Ben sizlerin o şeylere erişmenizden Allah’a sığınırım. Onlar şunlardır:

1- Bir milletin içinde “zina”, “fuhuş” ortaya çıkıp nihayet o millet bu suçu aleni olarak işlediğinde, mutlaka içlerinde taun hastalığı ve onlardan önce gelip-geçmiş milletlerde vuku bulmamış hastalıklar yayılır.

2- Ölçü ve tartıyı eksik yapan her millet mutlaka kıtlık, geçim sıkıntısı ve başlarındaki hükümdarların zulmü ile cezalandırılırlar.

3- Mallarının zekâtını vermekten kaçan her millet, mutlaka yağmurdan menedilir (kuraklık cezası ile cezalandırılır) ve hayvanları olmasa (Allah hayvanlara acımasa) onlara yağmur yağdırmaz.

4-Allah’ın ahdini (emirlerini) ve Resulün sünnetini terk eden her milletin başına, mutlaka Allah kendilerinden olmayan düşmanı musallat eder ve düşman o milletin elindeki-avucundakilerin bir kısmını alır.

5- İmamları (yâni devlet adamları) Allah’ın Kitabı ile amel etmeyip Allah’ın indirdiği hükümlerden işlerine geleni seçtikçe,  Allah onların hesabını kendi aralarında görür.”(İbn-i Mâce, Fiten, 22)

Hulasa: Şahit olduğumuz şu musibetler, teklifi olan ahkam-ı ilahiyeyi tefsir ederek bizleri ikaz eden tekvini ayetlerdir.

Selam ve dua ile
Fiemanillah

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.

03

İbrahim İsmail Börklü - Rabbim bizleri affetsin bizlere merhamet etsin .İçimizdeki bozguncular sebebiyle bizleri cezalandırmasın. Amin

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 16:42
02

Kayhan İnceoğlu - Murat Çetin İnsanlarımızda maneviyat boşluğu var. en büyük sıkıntı bu. İnsanlar Şan şöhret güç ve desinler olayında akılları dönüyor kaptırmış gidiyorlar. Ama kimse bir şey götüremiyor. Neyin mücadelesi bu? Bunu da sorgulamıyorlar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 16:41
01

Kayhan İnceoğlu - Kalemine Sağlık. İnsanların içerisinde bulunduğu durum ve gelinen noktayı iyi özetlemişsiniz. Şapka Masa üstüne çıkıp nerede yanlış yaptım dense biraz öz eleştiri yapılıp hatalardan ders alınsa herşey düzelecek ama nefis işte bazılarını bırakmıyor.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 08 Ağustos 16:40


Anket Vitor Pereira Fenerbahçe’de başarılı olur mu?