Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

9. yılında Suriye savaşı ve Nursultan görüşmeleri

Herkes kendi derdine düşünce Suriye savaşının yıl dönümünü unuttuk birden. Artık sadece iç siyaset gündemimiz var. Savaş 9. yılına girdi.

Oysaki 15 Mart 2011’de Suriye’nin güneyindeki Deraa’da, “Arap Baharı”ndan esinlenen gösteriler başlamıştı. Gösteriler barışçıldı. Sloganları “Yurid İskat en Nizam- Halk Yönetimin gitmesini istiyor”du. Esed hükümeti muhalefeti bastırmak için ölümcül güç kullanınca, gösteriler tüm Suriye’ye yayıldı. Bir yandan olaylar yayılırken, Esed’in baskısı da yoğunlaştı.

Suriyeliler, önce kendilerini savunmak, sonra da güvenlik güçlerini bölgelerinden atmak için silahlandı. Esed, “dış destekli terör” diye tanımladığı olayları bastırma yemini etti. Artık ne olursa olsun geri dönülmez bir yola girilmiş oldu.

Şiddet ve iç çatışmalar hızla arttı ve ülke iç savaş bataklığına saplandı. Bu güne dek 500 bin kişinin üzerinde ölüden bahsediliyor. Yakılan, yıkılan, umutları tüketilen bir ülke… 10 milyon kişinin mülteci pozisyonuna düşmesi cabasıydı…

Suriye ittifakları değişti. Ülkelerin pozisyonları değişti. Ellinin üzerinde ülkenin fiilen operasyonlar düzenlediği ülkede deyim yerindeyse taş üstüne taş kalmadı.

Görüşme üstüne görüşme yapılırken kesin bir sonuca varılacak gibi görünmüyor. Her ne kadar Türkiye, Rusya ve İran’ın yanı sıra Beşşar Esed rejimi ve muhalefet heyetlerinin katılacağı Suriye konulu 12’nci toplantı, 25-26 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olsa da görüşmelerin uzun süreceği savaşın barış görüşmelerinin birkaç yıla yayılabileceği öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler ve Ürdün heyetlerinin gözlemci olarak yer alacağı toplantıda, İdlib, Suriye’nin kuzeydoğusu, çatışan taraflar arasında güven artırıcı önlemler, mültecilerin geri dönüşü, insani durum ve savaş sonrası yeniden yapılanma konuları ele alınacak. Ana toplantı öncesi yapılacak teknik görüşmelerin gündeminde, Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların tamamlanması ve toplantı sürecine yeni gözlemci devletlerin katılması konuları da yer alacak. 25 Nisan’da ikili ve üçlü formatta yapılacak teknik görüşmelerle başlayacak toplantının ana oturumu, 26 Nisan’da gerçekleşecek.

Görüşmeler kapsamında alıkonulanların (esirler) serbest bırakılmasına ilişkin çalışma grubunun da 8’inci toplantısını yapması planlanıyor.
Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğündeki Astana formatlı görüşmeler, Ocak 2017’den bu yana sürüyor. Üçüncü yılına giren görüşmelerde birçok konu çözüme kavuşsa da diğer devletlerin dıştan müdahaleleri nihai çözme engel oluyor.

Özellikle Rojava (PYD kontrolündeki bölge) sorunu ciddi manada çözüm bekleyen maddelerden biri olarak görüşmelerin uzamasına yol açacaktır. ABD’nin bölgeden çekileceğini ilan etmesine rağmen bölgede kalma çabası da sorunun çözümünü geciktirmekte.

Savaşın DAEŞ başlığının büyük oranda ortadan kalkmasına rağmen farklı ülkelerden bir şekilde gelip DAEŞ saflarına katılmış, kadın- erkek ve bunların bölgede doğan çocuklarının sorunları da önemli bir madde olacaktır.

Nursultan’daki görüşmeler yeni bir yol haritası çizecektir. Bugüne kadar süren savaş için yeni bir yol haritasına ihtiyaç var. Masadaki aktörlerin tavrını görmek gerekecek…

Hürmetle efendim….