Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

AK Parti’de zafer; muhalefette hüsran listesi

Şehirlerimizi yönetecek belediye başkan adaylarının belirlenmesi için AK Parti’de hummalı bir çalışma, muhalefet partilerinde ise endişeli bir bekleyiş var. AK Parti adaylarını belirlerken, muhalefet birlikte hareket etmek için genel merkezler arasında geleneksel turlarına devam ediyor.

CHP’nin lokomotifi olduğu; İP, HDP ve SP’nin de vagon olarak peşine takıldığı ittifakta ilk tur görüşmeler tamamlandı. İttifak ve iş birliği konusunda büyük bir istek var. Ne verip ne alacaklarının pazarlığı sürüyor…

AK Parti geçen hafta 40, bu hafta da 20 büyükşehir ve il belediye başkan adayını açıkladı. Açıklanmayan 21 ilin hepsinde olmasa da MHP ile ittifaktan dolayı ince hesaplar ve MHP’ye yapılacak “jestin” dozunu ayarlama hassasiyeti olduğu anlaşılıyor.

Açıklanan belediye başkan adayları listesinde ilk dikkat çeken nokta; 24 Haziran milletvekilliği seçiminde adaylardan dolayı seçmenin gösterdiği tepki doğru anlaşılmış ve bu tepki dikkate almış görünüyor.

Hakkında hiçbir negatif algı ve şaibenin olmadığı, halkın sevdiği, esnafın çayını içen, gönül belediyeciliği ilkesine göre hareket eden, çalışkan mevcut belediye başkanlarıyla devam kararı alındı.

Partinin eski ve yeni il başkanlarına yeniden görev verilerek; yerelde sevilen ve teşkilatın yükünü çeken isimlerin ön plana çıkarılması vefa ve öze dönüş olarak okunabilir.

AK Parti hükümetlerinde önemli bakanlık görevlerinde bulunan bazı isimler yeniden halka hizmet için iş başında olacak. Ankara, İzmir, Samsun, Ordu ve Düzce’de Bakanlık yapmış tecrübeli ve güçlü isimler aday gösterildi. Bu hamle hem oyların artması hem de şehirlere önemli hizmetlerin getirilmesiyle sonuçlanacak.

Eski milletvekillerinden de önemli isimler aday. Ankara’daki tecrübelerini şehirlerine taşıma konusunda görev almış olacaklar.

AK Parti listesi tam bir yıldızlar karması. Muhalefet cephesi; eski Bakanlar, eski milletvekilleri, eski belediye başkanları, eski il başkanları, mevcut il başkanları ve mevcut belediye başkanlarından oluşan “güçlü” ve tecrübeli bir listeyle karşı karşıya. AK Parti’nin oylarında düşüş bekleyen muhalefetin ve terör örgütlerinin bu liste karşısında tüm hayalleri suya düşmüş oldu.

Aday belirleme stratejisini “AK Parti’nin listesini görelim” üzerine inşa eden CHP, İP, HDP ve SP merkezlerinde morallerin bozulduğu aşikâr. Seçim kazanmayı, AK Parti’nin yapacağı hatalara bağlamış bir muhalefetin bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yoktur. Kendi doğrusu ile milletin huzuruna çıkamayan bir muhalefet bloku bitkisel hayat yaşıyordur!

AK Parti’nin açıkladığı iller arasında Konya da var. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yeniden aday gösterildi. 2009’dan beri Konya’nın en büyük merkez ilçesi olan Selçuklu’da iki dönem aday gösterildi. Her seçimde partinin oyunu artırarak, ezici bir oy oranıyla başkan seçildi. Altay, “Güvenilir, Gayretli, Güler Yüzlü” sloganı ile işini “bunun adı AŞK” heyecanıyla yapan bir isim.

Başkanlık yaptığı Selçuklu’da dokuz yıllık süreçte “çıraklık” ve “kalfalık” eserlerini geride bıraktı. Konya, Altay’dan “ustalık” eserlerini ve hizmetlerini görme beklentisi içinde. Başkan Altay da bu beklentinin farkında. Farkında olduğu bir başka şey ise Konya’nın ve AK Parti’nin bu konudaki beklentilerini karşılayabilecek çalışma azmine ve tecrübeye sahip olduğudur!