Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Akıllı ve bilgili kadın, bir toplumun sigortasıdır

Çocuk sabidir, sevgiyi ve yakınlığı kimde bulursa o taraf doğru akar. ”Ana kucağı cennet bucağı” demiş büyükler. Kadın da erkek te anne kucağında yetişir. Çocuk büyüdüğünde bile, ağzından çıkacak sözlerle yol ve yön değiştirecek kadar kalbi açıktır annesine. Anne kendisinden ayrılınandır ve etki gücü çok yüksektir. Bugün yanlışa kilitlenen bazı erkeklerin arkasında, ne yazık ki annelerinin desteği ya da ilgisizliği bulunmaktadır.

Kadını ilim tahsilinden geri bırakanlar, hangi gerekçe ile bunu yaparlarsa yapsınlar, “İlim kadın erkek her müslümana farzdır” hükmüne aykırı davranmış olurlar. Bugün ülkeleri işgal etmek isteyenlerin de ilk hedefi kadın ve ailedir. Güzellik, moda, özendirilen çizgi dışı bir hayat, toplum ahlakının temeline dinamit atmak gibidir.

Çünkü kadın bozulursa, toplum bozulur.

İstisnalarını tenzih ederek diyebiliriz ki biz kadınlar, dizilerin başından, telefondan, vitrinlerin önünden ve çalışma hayatının yoğunluğundan sıyrılarak, annelik ve eşlik yapmaya zaman bulamıyoruz. Çocuklarımız annesi olmayanların elinde şekilleniyor. Bu arada okumak gibi bir ihtiyaç ta hayatımıza teğet geçtiği için, değişen ve gelişen durumlara, kimi yanlış kimi de yetersiz bilgi ile yetmeye çalışıyoruz. Bu dili ve hali etkilediği için, çatışma kaçınılmaz oluyor. Artık kendimize değil karşımızdakine bakınca, hata aramak, önceki yaşananları unutamamak, bir erkeğin yönetici vasfını hiçe sayarak, onurunu ve haysiyetini zedeleyici dil ve üslup kullanmak, bizi yan yana olmamız gerekirken karşı karşıya getiriyor. Bu arada ilişkiyi değil kendimizi koruduğumuz için, ayrışma ve aranın soğuması gibi bir netice karşımıza çıkıyor. Kimi zamanda “Zaten para kazanıyoruz, kendi başımın çaresine bakarım” diyoruz ve ayrılığı göze alabiliyoruz.

Oysa erkek, annesinden sonra, anne şefkatinin benzerini eşinden de görme ihtiyacı içindedir. Evde yönetici rolünün hakkı olan saygı ve itibarı görse, kuvvetle muhtemel ki koruma ve sahip çıkma sorumluluğu aktive olacak ve beklenen performansı gösterecektir. Bir erkeğin kabını doldurmasını istiyorsak, önce var olan kalıcı değerlerine vurgu yapmalı, gözümüzde ne kadar değerli olduğunu hissettirmeli, sevgi dolu ve özenli davranmalıyız. Her insanın eksiği olacağını bilerek, bir eksiğini gördüğümüzde, bazen görmezden gelmemiz, bazen uygun bir dille konuşmamız, bazen de oturum yapmamız gerekebilir. Fakat hangi seçenek söz konusu olursa olsun, mutlaka saygın bir dil kullanmalı ve yapıcı olmalıyız.

Kadın bilgi ile bilgelendikçe, sözünün geçtiği yerler yeşerir, çiçeklerle bezenir. Çünkü fıtratında olan kadınsı nahiflik, bilgi, zerafet ve saygı ile birleşince, bulunduğu yeri cennete çevirir. Kadın, kendini Allah (c.c) katında Hz. Hatice, Hz. Fatıma, Hz. Aişe (r.ah) annelerimiz gibi davrandıracak kesintisiz bir bilgi ile buluşmak zorundadır. Bu, “Oku” emrinin yürekle buluşmasıdır. (Bütün bunlar akli dengesi yerinde, kasıtlı davranmayan, psikiyatrik bozukluğu ve bağımlılığı olmayan sağlıklı erkekler ve kadınlar içindir.)