Son Dakika

“Allah belanı versin!” diyecek kadar ne vardı?

Dün yaşadığım mahallede, sokakta yürüyordum. Yanımdan bir araba geçip biraz ön tarafımda durdu. Arabayı kullanan beyefendi arabadan indi ve şoför yanında bulunan kadının kapısını açtı.

Kadının kucağında henüz iki yaşına varmamış olduğunu tahmin ettiğim bir bebek vardı. Tam bu sırada ben de yanlarına denk geldim.

Adam kapıyı açtığında kadın ona doğru dönüp “Allah senin belanı versin!” demez mi! Kanım dondu. Adım atacak halim kalmadı. Bir kadın kocasına böyle bir bedduayı nasıl yapar/yapabilir?

Bu örnek aslına bakarsanız toplumda son zamanda çok yaygınlaşan, hemen hemen herkesin bir şekilde muhatap olduğu türden olaylar bunlar.

Günümüzde kişilerin birbirine saygısı bizim kültür yapımızın taban seviyesinde bile değil maalesef. Kişilerin diyorum dikkat ediniz lütfen! Bir kadının kocasına ya da bir kocanın karısına olan “-Efendim, -Gözümün nuru” seviyelerinden daha öte.

Bizim bu taraftan kan kaybetmemiz biraz da yerleşik düzen kurumsal İslam’ın yani yerli yerinde topluma hâkim olmuş İslami yaşam tarzından uzaklaşmamız ile ilgilidir.

Özellikle Osmanlı döneminde kaynağını ve hareket şeklini Sünnet-i Seniyye’den almış olan bir toplumsal yaşam modeli gelişmişti. Kişi bazlı ibadet yönünden topyekûn sosyal ilişkileri düzenleyen ictimai yönüne sariliği sağlamış örfi bir otokontrol mekanizması oluşmuş.

Gelgelelim günümüzde toplumsal olarak birçok perdenin kalktığı, birçok örtülünün açık edildiği, birçok namahremin mahrem olduğu karmaşık bir ilişkiler yumağında yoğrulup gidiyoruz. Bu karmaşıklık sakin bir yaşantı arzulayan insan fıtratına fazlasıyla ağır gelmekte ve gizli birtakım ruhsal sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır.

İnsanların aileden başlayarak toplumun her kesimindeki iletişimi ve ilişkileri yerlerde sürünmesi bir toplumun yok oluşu için hazırlanmış fişeği ateşlemek gibidir. Yaratan’ından daha iyi kimsenin bilemeyeceği fıtrî durumu göz önüne alarak, yine kaynağından beslenerek sağlam çözümler geliştirmemiz gerekmektedir.

Allah’ın fıtrata uygun davranıldığı durumda huzuru bulma reçetesi olarak işaret ettiği, İki Cihan Serveri aleyhissalatü vesselam Efendimiz’in örnekliğindeki ilişki biçimleri ve ifade şekilleri toplumun huzur reçetesi olarak önümüzde durmaktadır. Aksi durumda 3. sayfa haberleri adıyla meşhur adî vakıalar hayatımızda şiddetini artırarak var olmaya devam edecektir.

Yorumlar

Yazara ait diğer yazılar