Son Dakika

Allah rahatsızlık versin!

“İyi ama ya İslam doğru din değilse!” diye inliyor genç kız.

“İyi ama ya İslam doğru din değilse!” diye inliyor genç kız. Anne mahcup ve telaşlı, baba çaresiz ve öfkeli. “Ben diğerlerini araştırıp öyle Müslüman olmak istiyorum.” “Haklısın,” diyorum kızımıza. “Sevinmelisiniz!” diyorum ebeveyne. “Bedelini ödeyerek iman etmek istiyor kızımız. Düzü yokuşlarda terleyerek zevk etmek istiyor. Hakikatin test edilmesinden niye korkuyoruz ki? Ne hakikat kaybedecek ne de test eden! Aksine hakikati susamışın suyu araması gibi dudağında tadacak arayan. İftar sevincinden hatırlayın. Her şeyi yenileyen o damıtılmış bekleyişi takdir edin.”

Bedeli ödenmemiş sözleri söylemekten korusun Allah hepimizi. Hazır bulunmuş sözlerin seslendireni olmaya razı olmak korkunç bir nasipsizliktir. Ucuza alınmış lafların volümünü giderek yükselttikçe, biricik seçeneğinden yoksun kalır insan. Sırf kendisi söylüyor diye, söylediği hakikate yabancılaşır, ona tabi olmak yerine onu tabi kılar kendine. Dudakları uzaklaşır gerçeğin pınarından. Bir de üstüne, söz kalitesinden olur; koflaşır, boşalır içi. Vicdanını sözün seslendireni.

Koflaşan söz ise, alabildiğine hükümranlaşır; buyurgan bir tona bürünür. İçinde azıcık bir merhamet çiziği görünmez; bir tutam da olsa yanılabilirlik edası taşımaz. Tumturaklıdır; tavizsizdir. İddialıdır. Vurur kırar. Yakar yıkar. Böyle böyle makam sahibi de olur kof sözlerin sahibi; asıp kestikçe ayağını yüksekçe bir yere koyar. Ya reyting üzerinden, görünme üzerinden otoriteleşir ya akademik kurallara harfiyen uymanın obsesyonu ile uzmanlaşır, profesörleşir, yardoçlaşır. Hani şu lostra dükkânlarındaki büyük koltuklara yayılır gibi gövdece yayılır, boyacısını aşağılarcasına burnu hizasında tutar ayaklarını.

Henüz sınanmadıkları günahların masumu sanırlar kendilerini. Bir sınamanın türbülansından bihaberdirler. Sınanmanın rüzgârında hiç üşümemiştir göğüsleri. Ahkâm kesen din otoriteleri olarak çıkar sesleri. Günaha bağışıklık kazanmış ve ölümün dokunamadığı bir yerden konuşurlar… Bir süre sonra, kendileri murat etmese bile, dinleyenlerin gözünde “Allah’ın sesi” haline gelirler, “Allah’ın sözcüsü” diye dinlenirler. Şaşkınların yüreğindeki acı tınıyı duyamazlar. Düşe kalka yürüyenlerin tereddütlerini avuçlamaktan kaçınırlar. “Ya hep ya hiç!” insafsızlığına terk ederler muhtaçları.

“…Bir erguvan ağacının altında biraz durdum. Sen sor tanrıya, dedim ona; ‘iyiliğin, şefkatin, merhametin, alışmanın, sevmenin, vicdanın, mutluluğun ne olduğunu birbirine hiç benzemeyen milyonlarca andan oluşan puslu bir ‘rüyayla’ gösterdikten sonra istediği vakit acımasızca bizi uyandırması adil mi?”

Varoluşun bunca özenli serpilmesine, bunca cömertçe açılımına rağmen, birden ölüvermesi çelişkisini hiç görmezler. Boyunlarına bu tür varoluşsal çelişkilerin ucu değmez. Rahattırlar. Oysa koskoca bir sorunun ortasında nefeslenmektedirler: “Birbirine hiç benzemeyen milyonlarca an”dan oluşan coşkulu bir varoluşun hemen yanında beklenmedik, alışılmadık, kabul edilemez, “insafsız” ve sinsi bir ölümün bekleyişi bin çelişkidir.

Sözü çok duyulanların, yüzü çok görünenlerin bilmediği, bilmemekten öte yok saydığı budur. İman etme ihtiyacı tam da buradan doğar. Sonsuzluğa su gibi susatan ateş bu çelişkilerle yüzleşince alazlanır.

Avucunda bir gram köz taşımadan yangına koşulur mu hiç? Görünenlerden görünmeyene doğru açılan perde burada gösterir kendini. Yarım duran bu “görünen”in tam olan bir “ahiret”le tamamlanmasına çağrıdır iman etmek. Nisan’ı “zalim” gösteren isyanlı bakışa, tüm zulümleri yok eden, dengesizlikleri dengeleyen bir sonsuzluk ufku kazandıracak iman etme emeği burada başlar.

Sırf bu yüzden bayram öncesi duam şöyle oldu: “Allah rahatsızlık versin!”

Yorumlar

Sukran Teşekkür ederim. Yazınızı okuyunca güzel bir meyve tabağına muhatap olmusum gibi oldum. Ufkumu actiniz.

Eyetek No zor okunuyor. Bu kadar sanat, içindeki güzelim hakikatı boğmuş. Senai bey mümkünse o güzelim hakikatleri biraz basit bir üslupla anlatabilseniz. Bize daha faydalı olur.

Yazara ait diğer yazılar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.